Wiadomości

Mieszkańcy Rogoźna uczcili pamięć ppor Leona Cybulskiego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mieszkańcy Rogoźna uczcili pamięć ppor Leona Cybulskiego, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Na skwerze, którego jest patronem, odsłonięto pamiątkową tablicę i zapalono znicze – pisze red. Rafał Muniak na portalu Radia Poznań.

Prezes wielkopolskiego Okręgu Związku Narodowych Sił Zbrojnych Bartosz Tomczak przypomniał, że żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych w komunistycznej Polsce byli długo prześladowani, a wielu nie doczekało rehabilitacji po pokazowych procesach w okresie stalinizmu.

Żołnierze NSZ to byli żołnierze najbardziej zohydzeni w okresie komunizmu, kiedy przez prawie 60 lat propaganda zamazywała ich pamięć i zakłamywała wręcz stąd taki nasz hołd jako młodego pokolenia. Ppor Leon Cybulski nie doczekał rehabilitacji po procesie z 1951 roku, po którym przez 20 lat siedział w więzieniu. Przeszedł przez bardzo ciężkie śledztwo. Był bity i torturowany. Pamiętajmy, że żołnierze NSZ jako jedyni żołnierze podziemia wychodzili z więzień dopiero w latach siedemdziesiątych, kiedy już w teorii toczyło się w Polsce normalne, zwykłe życie. Wielu żołnierzy NSZ skazanych za czasów stalinowskich czeka jeszcze na rehabilitację.

– To żmudny i ciężki proces, ale coraz lepiej nam to idzie i miejmy nadzieję, że coraz więcej z nich doczeka się upamiętnienia – dodał Bartosz Tomczak.

/radiopoznan.fm, fot. Rafał Muniak/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!