Felietony

Mięso halal to nowy standard w Niemczech, a ubojnie zwrócone są w stronę Mekki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiodący producenci mięsa w Niemczech sztywno trzymają się nakazów prawa islamskiego, ujawnia ewangelicka Agencja Informacyjna.

Największy niemiecki producent drobiu Wiesenhof produkuje wyłącznie „halal”. Firma z Visbek (Dolna Saksonia) twierdzi, że uczyniono tak na życzenie klientów.

„Wszystkie rzeźni Wiesenhof są zawsze wolne od wieprzowiny i alkoholu” – szczyci się producent, podkreślając, że niektóre rzeźnie są już „certyfikowane od kilku dekad”. Wiesenhof współpracuje z jednym z największych certyfikatów – „Halal Certification Germany” z Osnabrück.

Ponadto wszystkie obiekty firmy są zwrócone w stronę Mekki. Ich produkty są uznawane przez certyfikaty jako „halal” (po arabsku „dozwolony”) i dlatego są odpowiednie dla muzułmanów, którzy przestrzegają zasad jedzenia zawartych w Koranie.

Wytyczne Halal Certification Germany podają między innymi, że proces uboju musi zostać rozpoczęty przez muzułmańskiego pracownika, który wzywa imię Allaha na podstawie Sury 6, werset 121.

Także niemieckie zakłady produkcyjne międzynarodowego producenta mięsa „Vion Food” (Buchloe) spełniają wytyczne i podlegają kontroli „Halal Certification Germany” w zakresie zgodności z przepisami muzułmańskimi dotyczącymi żywności.

„Nasze produkty mięsne są produkowane i przetwarzane zgodnie z islamskimi normami religijnymi” – pisze gigant żywnościowy na swojej stronie internetowej.

Północnoniemiecka firma Tönnies z siedzibą w Rheda-Wiedenbrück (Północna Nadrenia-Westfalia) również chwali się, iż produkuje mięso zgodnie z prawem islamskim.

„To, co kiedyś kierowane było głównie na eksport, do krajów arabskich, dziś dominuje na rynku krajowym w Niemczech. Współpracujemy z wieloma meczetami, które sprawdzają nasze warunki produkcji podczas corocznych audytów” – mówi Andreas Vielstädte, szef działu komunikacji korporacyjnej.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!