Wiadomości

Mierzeja Wiślana. „Śluza już napełniona, połączenie zalewu i zatoki stało się faktem”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną pozostało 95 dni. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, śluza „jest już docelowo napełniona wodą, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem”.

Według planów otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma się odbyć 17 września. W porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy zrealizowano już większość prac. – Przy każdej wizycie z radością obserwuję postęp prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Cieszę się, że budowa zmierza dużymi krokami ku końcowi. Kanał przez Mierzeję Wiślaną prezentuje się okazale. Inwestycja ta skróci i uprości żeglugę oraz sprawi, że nie będzie już potrzeby korzystania z Cieśniny Piławskiej – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej realizowana jest w ramach pierwszej części inwestycji. Inwestorem projektu jest Urząd Morski w Gdyni, a generalnym wykonawcą konsorcjum złożone z firm NDI i Besix. – Realizowana jest również druga cześć inwestycji – obudowa brzegów rzeki Elbląg wraz z nowym mostem w Nowakowie. Trwa także mobilizacja jednostek i prace przygotowawcze w ramach trzeciej części, obejmującej budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym, do utrzymania którego będzie służyła pogłębiarka, na budowę której również podpisaliśmy już umowę – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Generalny wykonawca ma jeszcze około trzech miesięcy na wykonanie robót, jednak – jak przekazało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury – większość najważniejszych prac już jest zrealizowana. „Zalano m.in. śluzę kanału żeglugowego, która będzie niwelować różnicę poziomu wód w obu zbiornikach i zapobiegać ich mieszaniu się. Obecnie kończy się też demontaż ścianek technologicznych, które zamykają śluzę od strony północnej i południowej. Ostateczne usunięcie ścianek oznacza faktyczne połączenie Zalewu z Zatoką” – podał resort w komunikacie.

Jak wskazano, „w rejonie kanału żeglugowego trwają jeszcze prace wykończeniowe przy montażu wyposażenia hydrotechnicznego oraz testy i próby ruchowe bram, a także mostów obrotowych z Nadrzędnego Systemu Sterowania, który będzie zarządzany z budynku nowo wybudowanego Kapitanatu”.

Zgodnie z projektem „nowy kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości”. Po zrealizowaniu wszystkich części inwestycji „w 2023 roku do portu w Elblągu wpłyną jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów”.

Prace trwają w części wschodniej i zachodniej w porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej. Wykonywany jest też narzut „z kamienia łamanego i układanie bloków betonowych »x-block +«, które mają zabezpieczać falochron przed działaniem fal”. Jak podkreśla MI, „na Mierzei Wiślanej zastosowano tę technologię po raz pierwszy w Polsce i drugi w Europie”.

Wykonano już podłoże i warstwy wyrównawcze z betonu, a nadal realizowana jest nadbudowa. Po stronie zachodniej zainstalowano około połowy wyposażenia hydrotechnicznego.

W ramach inwestycji prowadzone są też prace w rejonie sztucznej wyspy, która docelowo ma mieć 181 hektarów. Ma być ona schronieniem dla ptaków. Zakończono już prawie prace zw. z pogrążaniem i wykonywaniem ściągów. Wykonano także „roboty czerpalne związane z wyciąganiem namułu z wnętrza grodzy oraz roboty związane z zasypem grodzy”.

Realizowane są wciąż prace elektryczne, teletechniczne i sanitarne. Montowane są m.in. kamery systemu telewizji dozorowej (poza falochronami), głośniki ostrzegania w rejonie mostów, oświetlenie drogowe i tablice zmiennej treści toru wodnego. Budowane jest nadal odwodnienie liniowe.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!