Wiadomości

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennej.

II Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz Marii Oleksijiwnej Lwowej-Biełowej. Są oni podejrzani o popełnienie zbrodni wojennej.

Jak poinformowała służba prasowa MTK, w dniu 17 marca 2023 roku II Izba Przygotowawcza wydała nakazy aresztowania Putina i Marii Oleksijiwnej Lwowej-Biełowej, która jest pełnomocnikiem Prezydenta Federacji Rosyjskiej do spraw dzieci.

Putin i Lwowa-Bielowa są podejrzani o popełnienie zbrodni wojennej polegającej na nielegalnej deportacji i przekazywaniu dzieci z okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, co miało miejsce co najmniej od 24 lutego 2022 r.

„II Izba Przygotowawcza na podstawie wniosków Prokuratury z dnia 22 lutego 2023 r. orzekła, że ​​istnieją wystarczające podstawy, by sądzić, że każdy podejrzany ponosi odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnym wysiedleniu ludności i nielegalnym przemieszczeniu ludności z okupowanych regionów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, wyrządzając krzywdę ukraińskim dzieciom” – podkreśla komunikat.

Izba zaznacza, że ​​uznała nakazy aresztowania za tajne „w celu ochrony ofiar i świadków, a także w celu zabezpieczenia śledztwa”.

„Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że zachowanie, o którym mowa w tej sytuacji, prawdopodobnie będzie kontynuowane, a świadomość społeczna istnienia nakazów może przyczynić się do zapobieżenia dalszym przestępstwom, Izba uważa, że ​​w interesie wymiaru sprawiedliwości leży upoważnienie Sekretariatu do upublicznienia istnienie nakazów, nazwiska podejrzanych, zbrodni, za które zostały wydane nakazy oraz środków odpowiedzialności ustalonych przez Izbę” – poinformował p.o. Prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotr Hofmański.

Czytaj też:

ISW: Kreml jest bezpośrednio zaangażowany w ułatwianie deportacji i adopcji ukraińskich dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!