Felietony

Międzynarodówka separatystyczna obradować będzie w Katowicach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

30 marca rozpocznie się w Katowicach dwudniowa impreza organizowana przez Wolny Sojusz Europejski (European Free Alliance) z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu europejskich ruchów odśrodkowych.

WSE skupia organizacje europejskie o programach regionalistycznych i separatystycznych (często o charakterze etno-nacjonalistycznym). Sojusz współtworzy, wraz z niemieckimi Zielonymi, frakcję w Parlamencie Europejskim. WSE dąży do likwidacji państw narodowych w Europie i popiera wszystkie ruchy odśrodkowe w Europie. Wyrazem tego jest program „Europy Stu Flag”.

Członkiem Wolnego Sojuszu Europejskiego jest również Ruch Autonomii Śląska, a młodzieżówka RAŚ – Młodzi Górnoślązacy należą do młodzieżowej przybudówki WSE. Niedawno, status obserwatora w Sujuszu uzyskała też Kaszebsko Jednota (Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej). Czonkiem jest również separatystyczna partia Moravane.

Katowickie zgromadzenie European Free Alliance (z RAŚ-em w roli gospodarza) będzie zapewne jawną próbą ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski. Mnie ciekawi, jak do tego wydarzenia ustosunkuje się Platforma Obywatelska i kto poniesie ryzyko wynajęcia pomieszczeń konferencyjnych organizatorom tej kontrowersyjnej imprezy.

Piotr Spyra

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!