Europa Wiadomości

Miedwiediew zanim zrezygnował przekazał 127 miliardów rubli na budowę lodołamacza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przeznaczył fundusze na napędzane energią jądrową statki. Miało to miejsce 15 stycznia, tego samego, w którym zrezygnował ze swojego stanowiska.

Podpisana przez Miedwiediewa rezolucja przeznacza 127 mld rubli (7,9 mld) na Rosatom. To rosyjska państwowa korporacja nuklearna, która od dawna zajmuje się flotą lodołamaczy napędzanych energią jądrową

Środki są przydzielone na okres od 2020 roku do 2027. Nowy lodołamacz będzie należał do klasy Lider. Jego wyporność wyniesie 55 tys. ton, czyli około dwa razy więcej niż obecnie wykorzystywane lodołamacze klasy Arktika.

Skoro o inicjatywach mówimy, to chciałbym o innej inicjatywie porozmawiać. O inicjatywie prezydenta Dudy, który zwołuje na dziś Radę Gabinetową. Dobry ruch?

Do 2035 roku planowane jest zbudowanie trzech lodołamaczy klasy Lider.Dzięki zdolności przebijania się przez lód o grubości ponad 4 metrów będą mogły żeglować praktycznie przez cały rok we wszystkich, nawet najtrudniejszych warunkach.

Działania Miedwiediewa mają poparcie u prezydenta Władimira Putina, który domaga się rozwoju Północnego Szlaku Morskiego. Wiodący między rosyjską Nową Ziemią a Cieśniną Beringa szlak ma zostać znacznie rozwinięty w najbliższych latach. Oprócz lodołamaczy powstanie około 40 innych statków, niezbędna infrastruktura i nowe systemy meteorologicznych.

Co wy na to?

Autor: Aldona Brauła

Źródło: o2.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!