Wiadomości

Michał Woś: Niemcy za pomocą Unii Europejskiej dążą do hegemonii w Europie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta uważa, że Polska niesłusznie jest atakowana na forum europejskim i międzynarodowym za domniemane braki w praworządności. W jego opinii fundusze unijne, jakie powinny trafić do Polski, blokowane są wbrew ustaleniom i traktatom.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się, by unijne świadczenia warunkować praworządnością. Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości zwrócił uwagę na sytuację sędziów w Niemczech. Mówił, że to właśnie tam nie chroni ich immunitet.

– W czasie pandemii koronawirusa, sędziego, który wydał orzeczenie, a które nie podobało się politykom niemieckim, zatrzymano, przeszukano jego mieszkanie i postawiono w stan oskarżenia, bo w Niemczech jest przepis, który wprost mówi, że sędziowie, którzy naruszają prawo w swoich orzeczeniach, odpowiadają karnie. W Polsce odwrotnie, mają immunitety, nie można sędziego pociągnąć do odpowiedzialności za treść orzeczenia i w Polsce trzeba blokować fundusze, oskarżać na arenie międzynarodowej, a Niemcy są tym wzorem – mówił Sebastian Kaleta.

Z kolei wiceminister Michał Woś podkreślił, że Solidarna Polska od początku przeciwstawiała się tak zwanemu mechanizmowi warunkowości. Jak dodał „nie chodzi tu o praworządność, tylko – pieniądze za suwerenność”.

– Niemcy za pomocą Unii Europejskiej dążą do hegemonii w Europie poprzez próbę budowy państwa europejskiego, nawet nie państwa federalnego, jak mówią niektórzy, ale scentralizowanego państwa europejskiego, gdzie decyzje będą zapadały w Brukseli, a de facto w Berlinie, i będą narzucane państwom narodowym pewne rozwiązania. I właśnie z tym mamy do czynienia. To nie jest mechanizm warunkowości, tylko pieniądze za suwerenność. Środowisko resortu sprawiedliwości, środowisko Solidarnej Polski jednoznacznie się temu przeciwstawia – powiedział Woś.

źródło: IAR, TVP Info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!