Wiadomości

Michał M. L., wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy”, został zatrzymany przez CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agenci CBA zatrzymali cztery osoby w sprawie wyłudzenia prawie 29 mln zł na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez fikcyjne umowy i faktury. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info, wśród zatrzymanych jest wydawca tygodnika „Wprost” oraz „Do Rzeczy” Michał M. L.

Sprawę zatrzymań potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

– Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi czynności w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez syndyka i inne osoby przez wyprowadzanie pieniędzy z mas prowadzonych upadłości, a następnie ich pranie przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych – podał rzecznik.

W tym śledztwie na terenie Warszawy i okolic, a także Torunia i Lublina, śledczy zatrzymali cztery osoby.

– W toku postępowania zatrzymani przez CBA na podstawie szeregu pozornych umów i ustnych porozumień wystawiali fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili z masy upadłość jednej ze spółek środki pieniężne. W prokuraturze usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę spółki i fałszowania dokumentacji – stwierdził Brodowski.

Według śledczych Biura łączna wysokość ustalonej dotychczas szkody wynosi prawie 29 mln zł. Rzecznik CBA przypomniał, że do tego postępowania w kwietniu 2017 r. zatrzymano już pięć osób, w tym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!