Wiadomości

Miasto bez ulic i samochodów z 9 milionami mieszkańców? Saudyjczycy chcą wybudować niezwykłe miasto

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Arabia Saudyjska przedstawiła projekt miasta The Line (Linia). Ma ono stanąć na brzegu Zatoki Akaba na Morzu Czerwonym i jeśli zostanie wybudowane, to będzie jedyne w swoim rodzaju – czytamy na portalu wprost.pl.

The Line ma być zamieszkałe przez 9 milionów mieszkańców, ale zamiast ogromnej przestrzeni, ma zająć tylko 34 kilometry kwadratowe. „Projektujemy je, aby zapewnić zdrowsze i bardziej samowystarczalne życie” – mówią autorzy projektu na filmie, który przedstawia ich wizję. „Społeczność miasta będzie zorganizowana w trzech wymiarach. Mieszkańcy będą mieli dostęp do swoich wszystkich potrzeb w odległości 5 minut marszu” – słyszymy. Chodzi o dostęp zarówno do miejsc pracy, jak i sklepów, usług, czy miejsc rozrywki i relaksu. Przejechanie miasta z jednego końca na drugi ma zająć tylko 20 minut. Wszystko dzięki specjalnie zaplanowanej infrastrukturze komunikacyjnej.

Projektanci zakładają, że nikt w mieście nie będzie posiadał samochodu, gdyż będzie to zbędne. Efektem ma być zerowa emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji. Budowa miasta od zera w czasach, gdy możliwe jest wprowadzenie nowoczesnych technologii, ma sprawić, że część usług, w tym np. dostarczanie towarów, może się odbywać przy pomocy pojazdów autonomicznych.

Miasto będzie mierzyło 500 metrów wysokości, 200 metrów szerokości i aż 170 kilometrów długości. Boczne, zewnętrzne ściany konstrukcji pokrywać będzie lustrzana elewacja, która pozwoli nie tylko na wkomponowanie miasta w otoczenie, ale także da mu niezwykły efekt. Architekci zapewniają, że zarówno energia elektryczna, jak i pozyskiwanie wody będzie możliwe dzięki w pełni odnawialnym i ekologicznym źródłom.

Jak jednak zauważa portal wprost.pl, każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z książkami lub filmami science-fiction, od razu ma jednak złe skojarzenia. Budowanie miast w pionie, rozwarstwienie społeczne, bogaci mieszkający w chmurach i biedni na poziomie ulic. To wszystko już widzieliśmy w różnych odmianach zarówno w kinie, jak i literaturze. Czy The Line będzie tego typu projektem. Raczej nie. Nie wiadomo jednak, kiedy w ogóle zostanie zbudowane.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!