Wiadomości

Miarą cywilizacyjnego upadku, jakiego jesteśmy dziś świadkami, jest stosunek do zmarłych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Miarą cywilizacyjnego upadku, jakiego jesteśmy dziś świadkami, jest stosunek do zmarłych. To, co się w tej materii dzieje, ma charakter wręcz bezprecedensowy….

Oto posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

W myśl ekologicznego pochówku ciała zmarłych byłyby kremowane. Prochy rozsypywano by lub trzymano w domach bliskich. Jedyną pamiątkę po nich stanowiłyby zasadzone na ich cześć drzewa lub krzewy. Inna opcja to tworzenie naczyń (biourn), w których umieszczano by prochy zmarłego z nasionami lub sadzonką drzewa lub krzewu. Ich wzrost gwarantowałyby specjalne substancje.

Zapowiadany przez lewicę projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych napotkał na krytykę grupy badaczy.

– Mówiąc o pochówku, dotykamy sfery egzystencjalnej człowieka – jako istoty będącej największym dziełem Boga. We wszystkich religijnych kulturach poprzez pochówek chodziło o zaakcentowanie transcendencji człowieka, a więc przekraczania tego wszystkiego, co ziemskie, i wiąże się to z nadzieją dalszego życia, mimo że to ciało umarło – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz TChr, etyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zwrócił z kolei uwagę, że tego typu pochówek stanowi substytut dla wieczności; próbę zastąpienia wiary w zmartwychwstanie ciał. Uczony zauważył, że tego typu koncepcje spotykane są w Niemczech.

/Nasz Dziennik, pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!