Wiadomości

Miała być wspólna deklaracja Izraela i USA przeciw Polsce. Waszyngton odmówił

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Próby wmanewrowania amerykańskiej administracji w opublikowanie wspólnego stanowiska potępiającego Polskę nie powiodły się” – twierdzi europejski korespondent dziennika „Israel Hayom” Eldad Beck. Waszyngton „jest oburzony zachowaniem Lapida wobec Polski, szczególnie sposobem, w jaki upokorzył on polskiego ambasadora” – Pisze dziennikarz popularnej izraelskiej gazety.

Powołując się na „źródło dyplomatyczne” Beck przekazał, że rasistowskie wobec Polaków jako zbiorowości enuncjacje ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida wywierają w Waszyngtonie wrażenie przesadnej reakcji i ulegania emocjom.

„Wydaje się, że administracja amerykańska zaczyna rozumieć, że Lapid jest problemem” – napisał dziennikarz.

W sobotę szef izraelskiej dyplomacji ogłosił, że nowy ambasador jego kraju nie uda się do Polski. Zarekomendował, by przebywający na urlopie ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski nie wracał do kraju. To reakcja na podpisanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy nowelizującej Kodeks postępowania administracyjnego, która według Lapida uderza w ofiary Holokaustu.

Oświadczył wówczas, że „na tym się nie skończy”, ponieważ państwo żydowskie „prowadzi rozmowy z Amerykanami” na temat „sposobów późniejszej, skoordynowanej odpowiedzi”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jak wynika z wpisów Becka, właśnie te rozmowy nie przyniosły pozytywnego rezultatu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!