Europa Wiadomości

Mer Lwowa znów propagował nazistowskiego zbrodniarza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mer Lwowa Andrij Sadowy, od lat znany jest z gloryfikowania zbrodniczych organizacji OUN i UPA. Tym razem po raz kolejny publicznie promował postać odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków zbrodniarza – głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza.

Mer Lwowa znów propagował nazistowskiego zbrodniarza. W sobotę w rejonie Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie-Biłohorszczu, które zostało doszczętnie zniszczone w rosyjskim ataku przeprowadzonym nad ranem 1 stycznia br., odbyła się gra terenowa z udziałem ukraińskiej młodzieży, m.in. z Płastu. Wydarzenie te promował w mediach społecznościowych mer Lwowa, Andrij Sadowy. Zamieścił wpis na Facebooku ze zdjęciami.

We wpisie czytamy: „Gra terenowa w okolicy muzeum generała Szuchewycza, które w Nowy Rok zniszczył nasz wróg. Już w maju wybierzemy zwycięzcę konkursu architektonicznego i nie tylko odbudujemy muzeum, ale też zaaranżujemy całą przestrzeń naokoło” – dodał.

Wyjątkowo skutecznie zadziałała możliwość dodawania informacji kontekstowych do wpisów X. W komentarzu społeczności czytamy bowiem: Roman Szuchewycz był ukraińskim ultranacjonalistą, który współpracował z nazistowskimi Niemcami i dopuścił się zbrodni wojennych (czystek etnicznych), mordując cywilnych Żydów, Polaków i inne mniejszości.

Roman Szuchewycz ps. Taras Czuprynka (1907-1950) był jako naczelny dowódca UPA odpowiedzialny za planowanie i koordynację rzezi wołyńskiej oraz późniejszych aktów mordowania ludności polskiej na terenach Małopolski Wschodniej. Jego czyny zakwalifikowano jako ludobójstwo.

Polecamy również: Google wprowadza cenzurę. Ma to pomóc w wygraniu lewicy wyborów do PE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!