Polska Wiadomości

MEN ma zamiar odebrać kierunki nauczycielskie słabszym uczelniom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal money.pl wynagrodzenia nauczycieli są ważne, ale równie ważne jest ich odpowiednie przygotowanie do pracy – powiedział nowy minister edukacji. Dziś kierunek pedagogiczny może prowadzić nawet najsłabsza uczelnia. Czas to zmienić.

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy realizujące porozumienie rządu z “Solidarnością”, dotyczące podwyższenia wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

– To więcej niż przewidywaliśmy – powiedział na antenie radiowej “Jedynki” nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski. – Jesteśmy pierwszym rządem, który po kilku latach braku podwyżek, zwiększył wynagrodzenie.

Piontkowski wyliczył, że we wrześniu 2019 r. nauczyciel dyplomowany (a oni stanowią 60 proc. wszystkich polskich nauczycieli) zarobi we wrześniu 500 zł więcej niż obecnie.

Zapytany o to, jak ocenia system szkolenia nauczycieli, Piontkowski powiedział, że sam przez 20 lat nauczał i wie, że ” jest wielu bardzo dobrze przygotowanych, ale bywa też inaczej”. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że dziś kierunek pedagogiczny może otworzyć każda szkoła wyższa, nie zawsze zwracając przy tym uwagę na jakość.

Piontkowski chciałby, aby tylko najlepsze uczelnie mogły otwierać kierunki przygotowujące studentów do pracy w szkołach. Zmiany wymagają współpracy z Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego ale Piątkowski powiedział, że pierwsze rozmowy już się odbyły.

Co o tym myślicie?

Źródło:money.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!