Wiadomości

MEE: Stany Zjednoczone są gotowe wycofać wszystkie swoje wojska z Iraku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stany Zjednoczone zgodziły się wycofać z Iraku wszystkie swoje wojska, aczkolwiek harmonogram ich wycofania nie został jeszcze uzgodniony. Uzgodniono nadto, że działająca pod przywództwem USA kkoalicja wojskowa do czasu opuszczenia Iraku będzie pełnić rolę doradczą – informuje portal Middle East Eye.

Irak i Stany Zjednoczone zgodziły się w środę, że zostaną wycofane wszystkie zagraniczne jednostki wojskowe działające w ramach koalicji wojskowej kierowanej przez USA, przy czym nastąpi to zgodnie z harmonogramem, który zostanie dopiero opracowany przez obie strony – miał powiedzieć iracki negocjator w rozmowie z Middle East Eye.

Obie strony zgodziły się również na zmianę statusu wojsk koalicji, ograniczając ją do doradztwa, szkolenia i wsparcia – powiedział negocjator.

„Poczyniliśmy znaczne postępy podczas dzisiejszej rundy rozmów na odcinku bezpieczeństwa” – powiedział negocjator, który uczestniczył w prowadzonych w formie wideokonferencji negocjacji USA-Irak.

Powiedział on, że wszystkie koalicyjne siły bojowe działające pod egidą USA zostaną wycofane.

„Harmonogram wycofania się wojsk zostanie uzgodniony później przez techniczne komitety wojskowe, które zostaną utworzone przez obie strony w celu ustalenia wymaganych terminów” – powiedział negocjator MEE.

„Premier ogłosi utworzenie irackiego wojskowego komitetu technicznego w ciągu najbliższych kilku godzin lub dni, a jego przewodniczącym będzie prawdopodobnie szef sztabu armii” – dodał.

„Obie strony zgodziły się również zmienić status koalicji na konsultacyjny, ograniczony do zapewniania szkoleń i wsparcia w razie potrzeby” – dodał negocjator.

Międzynarodowa koalicja pod przewodnictwem USA powstała w sierpniu 2014 r. w odpowiedzi na prośbę rządu irackiego, który zwrócił się o pomoc w walce z Państwem Islamskim (ISIS).

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!