Wiadomości

Media ujawniają, kto finansuje Szymona Hołownię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centralną postacią, która łączy wszystkie nitki wokół Hołowni, jest szef jego sztabu wyborczego Michał Kobosko, były redaktor naczelny „Newsweeka”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Wprost” i „Forbesa”. Autorzy jako ważną organizację wymieniają także Project Syndicate (PS), na którą pieniądze przeznaczała m.in. fundacja George’a Sorosa – pisze tygodnik Sieci.

Twórcą polskiej odsłony PS była fundacja Świat Idei, w której zarządzie Kobosko zasiadał wspólnie z m.in. Tomaszem Misiakiem (biznesmen, były poseł PO), a w radzie fundacji znajdowali się m.in. wpływowy prawnik Lejb Fogelman, Jarosław Sroka – były szef „Pulsu Biznesu”, „Newsweeka” i „Gazety Prawnej”, a także członek zarządu Kulczyk Holding Witold Drożdż.

Ten ostatni, dziś wiceprezes Orange, w czasie rządów Donalda Tuska był wiceprezesem spółki PGE EJ, która miała budować elektrownię atomową. Dróżdż był też wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, jednym z oskarżonych – ostatecznie uniewinnionym – w tzw. infoaferze.

Z kolei portal Wprost.pl ujawnia, że jedną ze znanych postaci ze świata biznesu, która postawiła na ten projekt polityczny i w niego zainwestowała, jest Ryszard Wojtkowski – założyciel i prezes funduszu Resource Partners. W pierwszej połowie lat 90. zaczął swoją przygodę biznesową od takich marek, jak Coca-Cola i Gerber, później pracował w Szwajcarii dla firmy Novartis Consumer Health International. Z polityką był jednak związany już od 1985 r. Sprawował funkcje dyrektora gabinetów czterech kolejnych premierów: Zbigniewa Messnera, Mieczysława Rakowskiego, Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego.

W rejestrze wpłat na kampanię Hołowni można odnaleźć więcej nazwisk ludzi z dużego biznesu. Mowa w artykule m.in. o Przemysławie Krychu, który wraz z żoną wpłacili na kampanię Hołowni łącznie 78 tys. zł. Sam Krych w grudniu 2017 r. został zatrzymany i usłyszał zarzuty korupcji. Biznesmen pół roku spędził w areszcie i po wpłaceniu rekordowej kaucji – 4 mln zł. – wyszedł na wolność.

Z kolei 39 tys. zł wpłacił Paweł Gieryński, obecny właściciel GetBacku. O przedsiębiorstwu głośno zrobiło się dwa lata temu, gdy wybuchła afera GetBack. Akcjonariusze stracili wówczas ok. 2 mld zł.

Z rejestru wpłat wynika także, że blisko 20 tys. zł na kampanię Hołowni przelały osoby związane z firmą Neptun Developer ze Szczecina, a łącznie ponad 28 tys. zł wpłacił mec. Marcin Radwan-Röhrenschef, który regularnie występuje w mediach

/wprost.pl, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!