Wiadomości

Media: Magdalena Rzeczkowska zostanie ministrem finansów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W przyszłym tygodniu nowym ministrem finansów zostanie Magdalena Rzeczkowska – ustalił portal Polska Times.

Magdalena Rzeczkowska od 2020 r. pełni funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Stanowisko ministra finansów pozostaje nieobsadzone od 9 lutego, kiedy to Tadeusz Kościński zrezygnował i został odwołany ze składu rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od tej pory funkcję szefa resortu finansów pełni premier Mateusz Morawiecki.

48-letnia Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001).

W latach 1998-2002 r. pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów. Brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów unijnego Kodeksu celnego.

Na przestrzeni ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała proces wprowadzania szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich. Była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych.

Z powodzeniem przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych, a także elektronizacji obsługi procesów celnych (obecnie 100 proc. zgłoszeń celnych jest obsługiwanych elektronicznie).

W 2016 r. została odznaczona brązową odznaką “Zasłużony dla Służby Celnej”, a dwa lata później “Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.

Jest mężatką i mamą trzech synów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!