Wiadomości

Boris Johnson potwierdził, że ukraińscy żołnierze szkoleni są w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Wielkiej Brytanii w zakresie obsługi 120 brytyjskich pojazdów opancerzonych, nim powrócą z nimi, by wziąć udział w wojnie z Rosją. Brytyjscy żołnierze szkolą ukraińskich odpowiedników także w Polsce, jak używać rakiet przeciwlotniczych – powiedział brytyjski premier, przedstawiając dodatkowe szczegóły pomocy wojskowej Wielkiej Brytanii dla oficjalnych sił zbrojnych Kijowa.

„Mogę powiedzieć, że dzisiaj uczymy Ukraińców w Polsce obsługiwania sprzętu przeciwlotniczego, a w Wielkiej Brytanii posługiwania się pojazdami opancerzonymi” – poinformował brytyjski premier.

W miarę jak dobiega końca drugi miesiąc rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Wielka Brytania i inne kraje zachodnie zaczęły dostarczać Kijowowi standardową broń NATO, która wymaga krótkich okresów szkolenia, aby ukraińscy żołnierze wiedzieli, jak z niej korzystać. W tym tygodniu Pentagon zapowiedział, że przeszkoli Ukraińców, jak korzystać z pierwszej partii 18 amerykańskich haubic „poza granicami kraju”, zanim broń będzie mogła zostać użyta na polu bitwy. Obie wypowiedzi sygnalizują krok w kierunku większego zaangażowania Zachodu w wojnę.

Rzecznik prasowy Johnsona twierdzi, że szkolenie Ukraińców w Wielkiej Brytanii nie jest eskalacją. „To, co powoduje eskalację, to działania Putina i jego reżimu na Ukrainie. Po prostu pracujemy z naszymi sojusznikami, aby dać Ukrainie najlepsze narzędzia do samoobrony” – powiedział.

Podczas wizyty w Kijowie Boris Johnson zaoferował Ukrainie pomoc wojskową w postaci 120 wozów opancerzonych i nowych systemów rakiet przeciwokrętowych, aby wesprzeć Ukrainę na tym kluczowym etapie wojny z Rosją.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!