Wiadomości

Media: Jest unijne porozumienie ws. oszczędzania gazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się ws. planu dotyczącego ograniczenia zużycia gazu – poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Według dpa dokument zakłada – zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej – ograniczenia zużycia gazu ziemnego o 15 proc. od sierpnia 2022 r. do marca 2023 r.

Agencja napisała, że plan ma zostać przyjęty podczas zwołanego na dziś nadzwyczajnego spotkania ministrów do spraw energii UE. Jego celem jest ograniczenia ryzyka, które mogłoby nieść ze sobą całkowite przerwanie dostaw rosyjskiego gazu.

Wcześniej Gazprom poinformował, że od środy wstrzymuje prace jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej o 20 proc. maksymalnej przepustowości – z 67 mln m3 do 33 mln m3.

W związku z dalszym ograniczeniem dostaw gazu z Rosji wicekanclerz Niemiec i minister gospodarki Robert Habeck ostrzegł przed poważną sytuacją energetyczną w kraju. – Nadszedł czas, aby wszyscy to zrozumieli – powiedział, zapowiadając, że Niemcy muszą teraz zmniejszyć zużycie gazu o 15-20 proc.

Według Habecka w pierwszej kolejności zostaną ograniczone dostawy gazu dla przemysłu, co – jak podkreślił – zakłóci niektóre łańcuchy produkcyjne zarówno w Niemczech, jak i w Europie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!