Wiadomości

Mąż byłej premier Szkocji został aresztowany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policja w domu byłej premier Szkocji i jej męża…

Mąż byłej pierwszej minister (premier Szkocji) Nicoli Sturgeon został aresztowany w związku ze śledztwem dotyczącym finansów Szkockiej Partii Narodowej. W środę w domu małżeństwa i wielu innych miejscach funkcjonariusze policji prowadzili dochodzenie.

58-letni Peter Murrell jest przesłuchiwany po tym, jak trafił do aresztu policyjnego w środę rano. Policja w Szkocji przekazała, że oficerowie przeprowadzali przeszukania w wielu adresach w ramach dochodzenia dotyczącego finansów Szkockiej Partii Narodowej. Nicola Sturgeon i Peter Murrell pobrali się w 2010 r.

Murrell zrezygnował w zeszłym miesiącu z funkcji szefa partii, którą pełnił od 1999 roku. Także w ubiegłym miesiącu ze stanowiska pierwszej minister ustąpiła Nicola Sturgeon, a w zeszłym tygodniu na tym stanowisku zastąpił ją Humza Yousaf.

– Oczywiście nie mogę komentować dochodzenia policyjnego na żywo. Mogę powiedzieć, że SNP w pełni współpracowała w czasie dochodzenia i nadal będzie to robić – mówił. Dodał, że „to trudny dzień dla partii”, ale jej władze zgodziły się na przeprowadzenie przeglądu dotyczącego jej zarządzania i przejrzystości.

W środę około godziny 10:00 przed posiadłością pary stacjonowało 10 umundurowanych funkcjonariuszy wraz z trzema pojazdami policyjnymi. Dom został odgrodzony niebiesko-białą taśmą, a na trawniku przed nim rozstawiono namiot. Rano policja zwiększyła siły w tym miejscu, a poszukiwania rozszerzono na garaż i ogród na tyłach domu.

W lipcu 2021 roku policja w Szkocji rozpoczęła formalne dochodzenie w sprawie finansów SNP po otrzymaniu skarg dotyczących sposobu wykorzystania 600 tys. funtów zebranych na kampanię niepodległościową. Pytania dotyczyły tego, jak wydano darowizny zebrane na kampanię, podczas gdy referendum niepodległościowe jeszcze się nie odbyło.

Ówczesna pierwsza minister i liderka SNP, zapewniała, że nie ma powodów do niepokoju, a “każdy grosz” z pieniędzy zebranych w kampaniach crowdfundingowych zostanie wydany na walkę o niepodległość.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!