Wiadomości

Mateusz Morawiecki wybiera się na Litwę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aktywizacja współpracy gospodarczej Litwy i Polski we wszystkich dziedzinach, a także kwestie wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego będą głównymi tematami spotkania w Wilnie premierów Litwy i Polski, Sauliusa Skvernelisa i Mateusza Morawieckiego. Zaplanowana na piątek wizyta polskiego premiera na Litwie będzie pierwszą od sześciu lat.

Jak informuje służba prasowa litewskiego rządu, premierzy omówią głównie realizację projektu synchronizacji sieci energetycznych trzech państw bałtyckich z innymi krajami UE, rozwój projektów infrastrukturalnych Via Baltica i Rail Baltica, a także połączenia gazowego z Polską – GIPL.

Skvernelis i Morawiecki będę rozmawiali o perspektywach wzmacniania dwustronnej współpracy gospodarczo-handlowej, poruszą tematy związane z sytuacją mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Po spotkaniu premierów przewidziane jest podpisanie litewsko-polskiego memorandum w sprawie współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki.

Premier Morawiecki weźmie też udział w wileńskim spotkaniu premierów Litwy, Łotwy i Estonii, podczas którego zostanie poruszona kwestia potrzeby ściślejszego dialogu państw bałtyckich z Polską. Szefowie rządów omówią kwestie wspólnego stanowiska w sprawie długoterminowej perspektywy finansowej w UE. Dojdzie do wymiany opinii w sprawie sporu Polski z Komisją Europejską.

Premier Litwy pytany o sytuację Polski na arenie międzynarodowej opowiedział się za dialogiem między Polską a KE, jednak przy okazji zaznaczył, że gdyby doszło do głosowania na forum unijnym, Litwa uwzględni fakt, iż Polska jest jej partnerem strategicznym i najbliższym sąsiadem.

Piątkowe spotkanie Skvernelisa i Morawieckiego będzie kolejnym spotkaniem przedstawicieli władz Litwy i Polski w ciągu ostatniego pół roku. We wrześniu 2017 r. z wizytą w Warszawie gościł premier Litwy, a w Wilnie – marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński. W lutym prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach 100-lecia litewskiej niepodległości. Na początku marca przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis gościł w Warszawie, a na przyszły tydzień zapowiadana jest wizyta w Wilnie marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!