Wiadomości

Masowe protesty w Algierii. Dojdzie do kolejnej rewolucji?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na ulice stolicy Algierii, Algieru, w piątek ponownie wyszły tysiące osób, które domagają się, by obecny prezydent Abdelaziz Buteflika zrezygnował z zamiaru ubiegania się o kolejną kadencję w kwietniowych wyborach. W Algierze wstrzymano ruch metra i pociągów. Jak podaje Reuters, piątkowe demonstracje mogą być największymi, od kiedy protestujący wyszli na ulice ponad dwa tygodnie temu.

Wielotysięczny tłum protestujących, śpiewających i owiniętych w algierskie flagi, przemaszerował przez centrum stolicy. Osoby obserwujące marsz z balkonów swoich domów, również ozdobionych flagami, rzucali na ich cześć kwiaty i konfetti – relacjonuje Associated Press.

„Buteflika, odejdź!”, „Algieria to nie królestwo” – czytamy na transparentach niesionych przez demonstrujących. W mediach społecznościowych „nieznana partia”, jak pisze Reuters, wezwała do zorganizowania „Marszu 20 milionów”.

„To będzie decydujący dzień” – powiedział agencji Reutera nauczyciel Mohamed w Algierze. Monitorujące sytuację oddziały prewencji na razie nie podejmują interwencji. Część posłów rządzącego Frontu Wyzwolenia Narodowego złożyła w piątek dymisję i dołączyła do protestujących. Kilkanaście partii politycznych i związków zawodowych poparło w czwartek uliczne protesty.

Nową falę niezadowolenia wywołała informacja o oficjalnym złożeniu w ubiegłą niedzielę przez szefa sztabu wyborczego prezydenta Butefliki dokumentów potwierdzających chęć kandydowania na piątą kadencję przez rządzącego już ponad dwie dekady w Algierii 82-letniego polityka. Prezydent zapowiedział jednak, że jeśli zostanie wybrany na szefa państwa w wyborach zaplanowanych na 18 kwietnia, to w ciągu roku rozpisze przedterminowe wybory prezydenckie, w których już nie wystartuje.

Buteflika, który od udaru mózgu w 2013 roku rzadko pojawia się publicznie i porusza na wózku inwalidzkim, przebywa w Szwajcarii, dokąd oficjalnie udał się w celu poddania się bliżej niesprecyzowanym badaniom lekarskim.

/TVN24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!