Wiadomości

Marszałek Witek wyznaczyła datę wyborów prezydenckich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Zarządzam wybory prezydenta RP. Datę wyborów wyznaczam na niedzielę 28 czerwca 2020 roku — ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu powiedziała na środowej konferencji prasowej, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z „2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego”.

– Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia — poinformowała.

Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku.

– Wbrew temu, co sugerowała opozycja (…) PKW opiniuje kalendarz wyborczy i otrzymałam pismo, w którym PKW nie zgłasza żadnych uwag do kalendarza wyborczego. Niedługo moje postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Będziemy mogli powiedzieć, że rusza kampania wyborcza i chciałabym, żeby to była uczciwa rywalizacja i żebyśmy 28 czerwca mogli zagłosować i wybrać prezydenta RP — podkreśliła.

– Tak, żebyśmy przed 6 sierpnia, czyli przed datą, która jest wymagana, mieli wybranego i zaprzysiężonego nowego prezydenta RP — dodała.

– Życzę, żeby wszyscy państwo podeszli do tych wyborów w sposób szczególny. Nie pozwólmy sobie odebrać tego prawa tym razem. Mam nadzieję, że wszystkie czynności wyborcze będą przeprowadzone bardzo sprawnie. Organem, który odpowiada za wykonanie wszystkich czynności wyborczych, jest PKW — powiedziała marszałek Sejmu.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!