Wiadomości

Mark Zuckerberg chce stworzyć specjalną aplikację dla dzieci. Rodzice, lekarze i nauczyciele protestują

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Wersja Instagrama dla dzieci będzie szkodliwa dla najmłodszych” – alarmują organizacje zdrowotne i rodzice, którzy przygotowali specjalny list do władz Facebooka, w którym domagają się porzucenia planów wypuszczenia jej na rynek.

Pod listem zaadresowanym do Marka Zuckerberga – dyrektora generalnego Facebooka podpisało się 99 sygnatariuszy. Są wśród nich organizacje zrzeszającej pracowników służby zdrowia, nauczyciele, rodzice oraz eksperci zajmujący się kwestią ograniczenia dostępu dzieci do reklam.

List to reakcja na zapowiedź Facebooka z drugiej połowy marca na temat stworzenia nowej wersji Instagrama – aplikacji służącej do udostępniania treści multimedialnych – dla dzieci poniżej 13. roku życia, która miałaby być kontrolowana przez ich rodziców.

Według autorów listu dzieci poniżej 13. roku życia są w kluczowym momencie rozwoju, który może zostać mocno zaburzony przez „możliwości” nowej aplikacji. „Dzieci oraz nastolatkowie, szczególnie dziewczynki, nauczyły się utożsamiać ich nacechowane przesadną seksualnością przefiltrowane zdjęcia z większą rozpoznawalnością na platformie oraz popularnością wśród rówieśników”, podkreślono.

Sygnatariusze przywołali ponadto raport brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, które oceniło Instagram jako „aplikację o najgorszym wpływie ze wszystkich innych na zdrowie psychiczne młodych osób” oraz „zwiększającą ryzyko zaburzeń odżywiania, cyberprzemocy i pedofilii”.

/PolskieRadio24.pl, pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!