Wiadomości

Marine Le Pen postuluje odtworzenie grupy G8 i ponowne włączenie do niej Federacji Rosyjskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Politycy Unii Europejskiej sprzeciwiający się przywróceniu formatu G8 i ponownemu włączeniu do niej Rosji doprowadzają do absurdalnej parodii zimnej wojny – napisała w poście na Twitterze liderka Zgromadzenia Narodowego, Marine Le Pen.

– Ta antyrosyjska ideologia, oprócz tego, że jest anachroniczna, jest całkowicie sprzeczna z interesami narodów europejskich – dodała Le Pen.

W tym tygodniu prezydent USA Donald Trump powiedział, że może „z pewnością” wesprzeć powrót Rosji do G7 w celu odtworzenia grupy G8. Trump prawdopodobnie wyraził poparcie dla tego pomysłu w oparciu o zalecenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby Rosja została zaproszona na nadchodzący szczyt G7 w 2020 r., kiedy to USA przejmie przewodnictwo grupy.

G7 to grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Przywódcy państw należących do G7 oraz przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej (jako przedstawiciele Unii Europejskiej) spotykają się co roku na szczytach polityczno-gospodarczych. Lokalizacja szczytu zmieniała się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada. Od 1997 r. do 2014 r. członkiem grupy była także Rosja (w tym czasie grupa działała jako G8). Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu wojny w Donbasie pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji, powracając do formuły G7.

 Co wy na to?
Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!