Europa Polska Wiadomości

Mamy kompromis w sprawie Turowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak zawiadamia portal medianarodowe.com Mateusz Morawiecki i premier Czech Petr Fiala doszli wreszcie do porozumienia ws. kopalni węgla kamiennego w Turowie. Premierzy Polski i Czech podpisali umowę w Pradze.

Polska i Czechy kończą spór w sprawie kopalni w Turowie, który trwa od zeszłego roku. W ustaleniach, jakie są zawarte w porozumieniu, Polska ma wypłacić Czechom 45 mln euro. Przelew to warunek wycofania skargi do TSUE, która do dziś narzuca kary finansowe na kopalnię w Turowie. Premier Czech zapewnił, że skarga zostanie wycofana zaraz po otrzymaniu przelewu ustalonej kwoty dla strony Czeskiej.

Kopalnia i elektrownia Turów będą bez przeszkód dalej pracowały. Mam nadzieję, że dziś lub jutro Republika Czeska wycofa swoją skargę ws. Turowa z Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu

– powiedział szef polskiego rządu.

Kończy się proces zahamowania b. dobrych relacji polsko-czeskich. Otwieramy nowy rozdział, z optymizmem patrząc w przyszłość. Tego potrzebujemy jako sąsiedzi i państwa wschodniej flanki NATO i UE

– dodał premier polski.

Polska zobowiązała się do poprawy i prac ziemnych, które mają ograniczyć straty środowiskowe i zabezpieczą mieszkańców regionu Turowa. Zapowiedziano monitorowane działanie kopalni oraz powstanie specjalny fundusz, który będzie miał zadanie dbać o region i chronić środowisko.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!