Świat Wiadomości

Malezja: Pochodzący z Danii arab został skazany na tydzień więzienia za rozpowszechnianie tzw. fake newsa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Duński obywatel rozpowszechnił w Malezji nieprawdziwą informację. Oskarżał policję o opieszałość i powolną reakcję po mordestwie palestyńskiego wykładowcy z którym rzekomo przebywał. Wszystko okazało się nieprawdą a mężczyzna spędzi tydzień w więzieniu.

Sąd malezyjski skazał obywatela duńskiego za nieadekwatną krytykę policji w mediach społecznościowych, to pierwsza osoba skazana na mocy nowo wprowadzonego w Malezji prawa odnośnie „fake newsów”.

Salah Salem Saleh Sulaiman, 46-letni obywatel Danii, został oskarżony o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości po tym, jak opublikował film na jednym z portali, oskarżając w nim policję o podjęcie interwencji dopiero 50 minut po zgłoszeniu przestępstwa – zastrzeleniu Palestyńczyka 21 kwietnia.

Policja twierdzi, że zajęło jej osiem minut, aby zareagować na strzelaninę w stolicy Kuala Lumpur.

Sulaiman, na rozprawie sądowej, przyznał się do winy, ale powiedział, że wideo zostało opublikowane w “momencie złości” i nie miał intencji wyrządzenia żadnej szkody.

– Zgadzam się, że popełniłem błąd … Poważnie przepraszam wszystkich w Malezji, nie tylko w malezyjskiej policji – powiedział Sulaiman, duński obywatel Jemeńskiego pochodzenia.

Malezja jest jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły prawo przeciwko fałszywym wiadomościom. Sprawcy mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 000 ringgit (93 000 funtów) i skazani na karę więzienia na maksymalnie sześć lat.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!