Wiadomości

Maleje liczba Polaków przebywających na emigracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Zgodnie z wynikami opracowanego szacunku, w końcu 2018 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 455 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, tj. o 85 tys. (3%) mniej niż w 2017 r. W Europie przebywało około 2 155 tys. osób (o 86 tys. mniej niż w 2017 r.), większość z nich – około 2 031 tys. – przebywała w krajach członkowskich UE” – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

„Najbardziej znaczące zmiany zaobserwowano w przypadku Wielkiej Brytanii: liczba przebywających tam czasowo polskich emigrantów zmniejszyła się o około 98 tys. (12%). Oznacza to, że więcej osób opuściło ten kraj, niż do niego wyjechało. Spośród osób, które opuściły Wielką Brytanię część powróciła do Polski, a pozostali przenieśli się do innych krajów” – czytamy dalej.

Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.), podano także.

Wśród emigrantów dominują osoby w wieku 30-39 lat.

„Natomiast 10 lat wcześniej były to osoby w wieku 20-29 lat. Można zatem przypuszczać, że znaczna część osób, które wyjechały za granicę w pierwszych latach po wstąpieniu Polski do UE, pozostała za granicą do chwili obecnej” – ocenia GUS.

/money.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!