Wiadomości

Macron zapowiedział, że Francja dostarczy gaz do Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja dostarczy gaz do Niemiec. Jednocześnie opowiedział się przeciwko budowie nowego gazociągu z Hiszpanii. – Niemcy potrzebują naszego gazu, a my potrzebujemy energii z reszty Europy, zwłaszcza z Niemiec – powiedział Macron na konferencji prasowej po rozmowie telefonicznej z kanclerzem RFN Olafem Scholzem.

Macron przekazał, że niezbędne połączenia, aby Francja w razie potrzeby mogła dostarczać gaz do Niemiec, zostaną sfinalizowane w nadchodzących tygodniach. Dodał, że jego kraj, który od dawna był eksporterem netto energii elektrycznej, będzie potrzebował pomocy od sąsiadów z powodu problemów technicznych w swoich elektrowniach jądrowych.

Macron powiedział, że jest przeciwny projektowi francusko-hiszpańskiego gazociągu Midcat, argumentując, że przepustowość dwóch istniejących gazociągów przebiegających przez Pireneje jest niewykorzystana, a gaz płynie głównie w kierunku Hiszpanii.

Agencja Reutera przypomina, że rozpoczęty w 2013 r. projekt Midcat miałby połączyć się z hiszpańskim gazociągiem na północ od Barcelony i mógłby w szczególności zwiększyć import algierskiego gazu do północnej Europy. Projekt został zawieszony w 2019 r. ze względów finansowych i środowiskowych.

Macron stwierdził, że nie ma potrzeby inwestycji w nowe połączenia gazowe, choć zastrzegł, że jeśli Scholz lub hiszpański premier Pedro Sanchez mogliby mu pokazać, że jest odwrotnie, byłby gotów zrewidować swoje stanowisko.

Hiszpania i Portugalia mają ogromne możliwości importu gazu przez swoje terminale LNG, a Scholz postrzega je jako sposób na zwiększenie wzajemnych połączeń gazociągów w Europie. Francja od dawna sprzeciwia się nowemu rurociągowi przez Pireneje i woli instalację nowych terminali LNG — podkreśla Reuters.

Odnosząc się do kryzysu energetycznego, Macron oświadczył, że konieczne jest przeciwdziałanie spekulacjom cenami energii na poziomie UE i że Francja jest za wprowadzeniem limitu cen rosyjskiego gazu z rurociągów.

Ponowił również apel do wszystkich o wyłączenie klimatyzacji, gdy jest gorąco i ograniczenie ogrzewania do 19 stopni Celsjusza tej zimy. – Każdy musi coś zrobić – stwierdził francuski prezydent.

Źródło: Reuters, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!