Wiadomości

Macron domaga się nałożenia sankcji na kraje, które odmawiają przyjmowania imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiada się za sankcjami finansowymi dla krajów UE, które odmawiają przyjmowania imigrantów. W niedzielę w Brukseli odbędzie się spotkanie części państw Unii w sprawie imigracji, które zostało zbojkotowane przez między innymi kraje Grupy Wyszehradzkiej.

– Nie może być krajów, które ciągną ogromne korzyści z solidarności UE, ale bronią energicznie swoich egoistycznych interesów, gdy chodzi o sprawy związane z imigracją – oświadczył prezydent Francji na konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim.

Francuski przywódca wezwał do „finansowej solidarności”. – Jestem za wprowadzeniem sankcji w razie braku solidarności (krajów UE ws. migracji) oraz za warunkowym przyznawaniem funduszy strukturalnych – podkreślił, nie wymieniając przy tym konkretnych krajów.

– Osobiście jestem zwolennikiem wprowadzenia mechanizmów, które biorą to pod uwagę – oświadczył. Dodał, że jest to temat do negocjacji w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu UE (na lata 2021-2027).

Prezydent Francji zaproponował też „zupełnie nowe i dodatkowe rozwiązanie kryzysu, jaki dzieli Europę”, poprzez tworzenie „zamkniętych ośrodków”, w których imigranci przebywaliby do czasu, aż władze zdecydują, czy kwalifikują się oni do otrzymania azylu. Według propozycji Macrona po zbadaniu sytuacji imigrantów byliby oni rozdzielani między kraje UE.

Tymczasem przedstawiony kilka dni temu projekt dokumentu na formalny szczyt UE w dniach 28-29 czerwca przewiduje utworzenie regionalnych platform, m.in. w Afryce Północnej, do wysadzania migrantów ze statków ratunkowych, aby w ten sposób nie trafiali oni prosto do UE. Platformy te miałyby umożliwić szybkie oddzielenie migrantów ekonomicznych, którzy nie mają prawa wjazdu do UE, od uchodźców, którym należy się międzynarodowa ochrona.

Prezydent Francji, oprócz nowych propozycji ws. unijnej polityki migracyjnej wywołał w sobotę poruszenie w Internecie. „Macron upokorzył Francję i Francuzów na całym świecie” – napisał jeden z użytkowników Twittera. Chodzi o zdjęcie prezydenta Francji na którym pozuje on wraz ze swoją małżonką w otoczeniu rzekomych transseksualnych osób, które miały zorganizować „dyskotekę” w Pałacu Elizejskim. Wydarzenie miało być odebrane jako „profanacja” historycznie ważnego dla tożsamości Francuzów miejsca.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!