Wiadomości

Macierewicz: Cena za Patrioty będzie w granicach, o których mówiliśmy od początku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Rząd USA wskazał górny pułap tego, za jaką sumę Polska może kupić system antyrakietowy Patriot. Nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi jego możliwościami, w związku z tym cena za system będzie w granicach, o których od początku mówiliśmy – oświadczył na antenie Telewizji Republika szef MON Antoni Macierewicz.

Odpowiadając na pytanie o plany resortu obrony w kontekście rekonstrukcji rządu minister zaznaczył, że dotyczą one przede wszystkim kupna i zagospodarowania systemu rakiet Patriot oraz systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. 

– System Patriot to będzie skok technologiczny polskiego przemysłu i wprowadzi Polskę do elity światowej, jeżeli chodzi o broń antyrakietową. Nieliczne tylko państwa posiadają tego typu zdolności; będziemy je posiadali na najwyższym poziomie, na tym poziomie, na którym posiadać je będzie armia amerykańska – mówił Macierewicz. 

Pytany, czy wypowiedzi wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który skrytykował cenę podyktowaną przez USA, odparł, że jest to raczej część negocjacji. Kownacki mówił w ubiegłym tygodniu, że zaproponowana Polsce cena za system antyrakietowy Patriot jest nie do przyjęcia. 

– Rząd amerykański pokazał górny pułap tego, za jaką sumę możemy nabyć te systemy. My nie jesteśmy zainteresowani wszystkimi możliwościami, nasze zainteresowani jest skromniejsze i w związku z tym cena będzie w tych granicach, o których od początku mówiliśmy. Na pewno nie będzie w tym górnym pułapie, o którym mówi rząd Stanów Zjednoczonych – zapewnił.

Jak dodał, rząd USA wyznaczył górną granicę, za którą może przemysł amerykański sprzedać nam oprzyrządowanie do sytemu Patriot.

– Nie wszystkie te elementy są nam niezbędne – dodał Macierewicz, podkreślając, że dzięki amerykańskim rakietom Polska „wchodzi do elity międzynarodowej”. 

– Będziemy odgrywali główną rolę gwarantując bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także stacjonującym tutaj wojskom amerykańskim i wojskom polskim, i całemu systemowi NATO-wskiemu, który jest rozmieszczony na wschodniej flance – mówił. 

– Pieniądze będą dokładnie takie, jakie deklarowaliśmy od samego początku. Proszę nie ulegać histerycznym atakom, bo one nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Pełne sprawozdanie będzie po zakończeniu negocjacji, a nie w ich trakcie – zaznaczył.

/Telewizja Republika, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!