Europa Wiadomości

Macedonia: Nacjonaliści wtargnęli do parlamentu (VIDEO)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

27 kwietnia w Skopje pod parlamentem macedońscy nacjonaliści protestowali przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego tego organu. Policja użyła przeciw demonstrantom granatów hukowych.

 Jak podaje portal dzienniknarodowy.pl kilkaset osób wdarło się do gmachu parlamentu i zaatakowało deputowanych. Ranny został m. in. przewodniczący socjaldemokratów Zoran Zaew. To właśnie on ogłosił, że nowym przewodniczącym parlamentu został Talat Xhaferi z albańskiej partii Demokratycznego Związku na rzecz Integracji.

Wybory w Macedonii odbyły się w grudniu, jednak nie udało się jeszcze utworzyć nowego rządu. Żadna z dwóch głównych partii nie zdobyła odpowiedniej liczby głosów, aby samodzielnie rządzić. Potrzebna była więc koalicja z partiami mniejszości albańskiej. Ci domagają się natomiast, aby język albański był drugim językiem urzędowym w kraju. Na to nie zgadza się partia konserwatywna, która wygrała wybory.

Na ten warunek przystali socjaldemokraci, którzy obiecali spełnienie tego żądania. Razem z Albańczykami mają 69 mandatów w 120-osobowym parlamencie.

Na utworzenie rządu przez Zorana Zaewa nie zgodził się prezydent Gjorge Iwanow. Twierdzi on, że żądanie Albańczyków odnośnie języka jest próbą zniszczenia charakteru Macedonii. Dlatego też prezydent zaprosił liderów wszystkich formacji na specjalne spotkanie, aby rozstrzygnąć spór.

Źródła: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!