Wiadomości

Lwów: w rosyjskim ostrzale ucierpiało Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

10 października w wyniku ataków rakietowych uszkodzeniu uległo Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach w obwodzie lwowskim.

Jak powiedział ks. Damian Pankowiak, salwatorianin, proboszcz parafii w Brzozdowcach, rano słychać było wybuchy. – My wraz z moim współbratem ks. Adamem, który przybył z pomocą humanitarną do gminy Nowy Rozdół, zaczęliśmy uciekać z domu. Za parkanem świątyni spadły dwie rakiety. Fala uderzeniowa wybiła okna, uszkodziła tynki na zewnętrznych ścianach. Odnowienie świątyni zajmie dużo wysiłku i kosztów. Na szczęście w świątyni nie było wtedy nikogo, ani robotników, którzy codziennie przez dwa miesiące pracowali nad renowacją świątyni, (…) ani kapłanów. Więc dzięki Bogu wszyscy są żywi i zdrowi – stwierdził duchowny, cytowany w środę przez Katolicką Agencję Informacyjną (KAI).

Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wraz z biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej Edwardem Kawą przybyli na miejsce, aby upewnić się, że nikt nie został ranny i ocenić stopień zniszczeń.

– Przybyliśmy, aby upewnić się, że nikt nie ucierpiał, żeby dodać otuchy naszym parafianom i księdzu, dodać im odwagi. Dzięki Bogu nikt nie stracił życia. A co zniszczone postaramy się odbudować. Dziękujemy Bogu, że ołtarz ocalał – stwierdził abp Mokrzycki.

Metropolita wraz z biskupem i ks. Damianem odwiedził także mieszkańców Brzozdowiec, których domy zostały zniszczone w wyniku ataku rakietowego. W niektórych domach zerwano dachy, w wielu wybito okna, a ściany pocięto odłamkami. Miejscowi mieszkańcy natychmiast zabrali się do pracy i zaczęli remontować skutki zniszczeń, niestety, własnymi siłami nie da się wszystkiego naprawić – podał portal archidiecezji lwowskiej, na który powołała się KAI.

Przypomnijmy, że w ostatni poniedziałek, 10 października rano Rosja przeprowadziła zmasowane ataki na Ukrainę. Rakiety spadły między innymi na Kijów. Do eksplozji doszło także we Lwowie.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!