Europa Wiadomości

Lwów chce być gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl miasto Lwów oficjalnie zgłosi swoją kandydaturę do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku. Zapowiedział to w czwartek mer Lwowa Andrij Sadowy na otwartym spotkaniu i konferencji prasowej z prezydentem Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy Serhijem Bubką we Lwowie.

Sadowy przypomniał, że przed 2014 rokiem Lwów oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę organizacji zimowej „olimpiady” w 2022 roku. Plany te pokrzyżował wybuch wojny na wschodzie Ukrainy. Według niego przyszedł czas, by powrócić do pomysłu organizacji igrzysk. „Dziś musimy pokazać całemu światu, że mamy prawo [do organizacji Igrzysk] i że na to zasługujemy. Będziemy walczyć o to prawo do organizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich” – mówił Sadowy.

Z jego słów wynika także, że Lwów będzie ubiegał się o organizację zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2028 roku.

Zgłaszanie kandydatów do organizacji ZIO w 2030 roku będzie możliwe dopiero w przyszłym roku.

Zdaniem Sadowego organizacja „olimpiady” we Lwowie pozwoli na rozwój infrastruktury sportów zimowych na Ukrainie, tak by Ukraińcy mogli uprawiać sporty zimowe u siebie a nie tracić pieniądze na wyjazdy do zagranicznych kurortów.

Serhij Bubka przyznał, że walka o prawo organizacji Igrzysk nie będzie łatwa, ale dodał, że jest jeszcze dużo czasu, by wszystko zaplanować i zbudować potrzebne obiekty. „Kto nie marzy, ten nie wygrywa. Dlatego pracujmy i idźmy w tym kierunku” – zachęcał szef ukraińskiego komitetu olimpijskiego, w przeszłości wybitny tyczkarz.

Przypomnijmy, że w lipcu br. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał polecenie rozpoczęcia przygotowań do ubiegania się o organizację na Ukrainie igrzysk olimpijskich. Serhij Bubka Bubka wyraził wówczas opinię, że najbliższe „dorosłe” igrzyska, o które Ukraina może się starać, to zimowa „olimpiada” w 2030 roku lub letnia w 2032 roku.

Jak oceniacie szanse Lwowa?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!