Europa Świat Wiadomości

Luksemburg naciska na UE by ta uznała niepodległość Palestyny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal onet.pl według dobrze poinformowanego izraelskiego dziennikarza Baraka Ravida, minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn wysłał do liderów Unii Europejskiej pismo, w którym zaproponował uznanie niepodległości Palestyny przez wszystkie kraje UE.

W cytowanym przez Ravida w serwisie Axios liście Asselborn, jeden z najbardziej doświadczonych dyplomatów w krajach UE (swoje stanowisko zajmuje od 15 lat) pisze: “Uznanie Palestyny za państwo nie byłoby ani przysługą, ani pustym czekiem, ale prostym uznaniem prawa narodu palestyńskiego do własnego państwa. W żaden sposób nie byłoby to skierowane przeciwko Izraelowi. W istocie, jeżeli chcemy przyczynić się do rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyną, nie możemy nigdy zapomnieć o warunkach bezpieczeństwa Izraela, a także o sprawiedliwości i godności narodu palestyńskiego”.

Rząd USA zdecydował niedawno, że USA nie będą już protestować przeciwko żydowskim osadom na Zachodnim Brzegu, oficjalnie uznawanym za terytorium okupowane przez Izrael. Amerykanie przenieśli też swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy, oficjalnie uznając w ten sposób to miasto za stolicę Izraela. Palestyńczycy uważają, że status Jerozolimy musi zostać dopiero rozwiązany.

Zdaniem Asselborna stanowisko USA jest dziś tak jednoznacznie proizraelskie, że UE powinna je zrównoważyć gestem wobec Palestyńczyków. Kraje UE utrzymują na różnym stosunki dyplomatyczne z Autonomią Palestyńską (Polska ma np. ambasadora w Autonomii, a Autonomia — w Warszawie), ale żaden kraj Unii nie uznaje Palestyny za w pełni niepodległe państwo.

List Asselborna ma być dyskutowany w poniedziałek na cyklicznym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii.

Czy taki wariant jest możliwy?

(BW)

Źródło: onet.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!