Gospodarka Wiadomości

LOT chce być największą linią lotniczą Europy Środkowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– LOT chce być największą linią lotniczą Europy Środkowej. Ma w tym pomóc wykorzystanie potencjału drzemiącego w regionie – oświadczył Prezes LOT-u Rafał Milczarski podczas konferencji lotniczej CEE Aviation w Budapeszcie.>/strong>

Milczarski otworzył w stolicy Węgier pierwszą bazę zagraniczną LOT-u. Wkrótce zostaną uruchomione stamtąd dwa rejsy transatlantyckie – do Nowego Jorku i Chicago. To realizacja zapowiedzi z lipca. 

Od 2011 roku nie było bezpośrednich rejsów z Budapesztu do Ameryki, a odkąd węgierskie linie lotnicze Malév w 2012 roku ogłosiły bankructwo, Węgry nie mają swojego przewoźnika narodowego. Tę lukę będą mogły wypełnić częściowo polskie linie lotnicze. 

Podczas konferencji lotniczej prezes Milczarski mówił też, że linie lotnicze w całej Europie powinny mieć zapewnione podobne warunki, inaczej nie może funkcjonować zrównoważona konkurencja. 

Według prezesa LOT-u, należy przeanalizować, jaki wpływ na rynek przewozów lotniczych ma pośrednie i bezpośrednie dofinansowanie państwowe, ponieważ bez uczciwych reguł nie można oczekiwać rozwoju tej branży w Europie.

Milczarski zwrócił uwagę, że włoska Alitalia kilkakrotnie otrzymała państwowe dofinansowanie w wysokości kilkuset milionów euro i mogła działać dalej, podczas gdy węgierski przewoźnik państwowy z podobnego powodu został postawiony w stan upadłości, a zaś LOT w zamian za państwowe pieniądze musiał znacznie zmniejszyć swoją siatkę połączeń.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!