Polska Świat Wiadomości

Los Angeles Times oskarża Polskę o „unikanie swojej roli w nazistowskim ludobójstwie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl w czwartkowym artykule opisującym wizytę Antonego Blinkena w Niemczech, portal Los Angeles Times oskarża Polskę o „unikanie swojej roli w nazistowskim ludobójstwie”.

Jak czytamy w czwartkowym artykule Los Angeles Times opisującym wizytę Antonego Blinkena w Niemczech: „Uczeni twierdzą, że Niemcy wiodą prym w przyjmowaniu odpowiedzialności za Holokaust, podczas gdy inne kraje, takie jak Austria i Polska, bardziej unikają swojej roli w nazistowskim ludobójstwie”.

W Berlinie Blinken odwiedził Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, mówił przy nim o „trudnej sytuacji Żydów w Białymstoku, gdzie bigoteryjni mieszkańcy palili brody rabinom i podpalali synagogi na długo przed II wojną światową i Holokaustem”. Potem przypomniał rodzinę swojego ojczyma, której członków „spędzono w Białymstoku i wywieziono do obozów zagłady. Przeżył tylko jeden chłopiec”. Był to przyszły ojczym Blinkena.

Blinken powiedział, że wiele osób w społeczeństwie odmówiło wypowiedzenia się przeciwko „powstaniu nazistów” i uporczywemu, systematycznemu atakowi na Żydów. „Zło było widoczne” – powiedział Blinken. „Wszyscy w tych miastach wiedzieli, że mieszkają tam Żydzi. Wiedzieli, że pociągi odjeżdżają, pełne ludzi dzień po dniu… Większość wolała odwrócić wzrok, nie robić nic”.

Na artykuł portalu odpowiedział Instytut Pamięci Narodowej. „Polska jako kraj aliancki włożyła ogromny wysiłek w pokonanie Rzeszy Niemieckiej, kierowanej przez Adolfa Hitlera. Była pierwszym krajem świata, który zbrojnie przeciwstawił się agresji Niemiec” – pisze IPN.

„Poniosła za to ogromną cenę w czasie okupacji całego jej terytorium przez Niemcy. Ani przez jedną sekundę II wojny światowej nie brała udziału w żadnym przejawie niemieckiego ludobójstwa. Wręcz przeciwnie: Państwo Polskie po przeniesieniu władz na terytorium zachodnich aliantów kontynuowało walkę przeciw Rzeszy Niemieckiej, tworząc podziemną armię w kraju i walcząc po stronie aliantów o wolność nie tylko Polski, ale także Norwegii, Francji, Holandii, Belgii, Włoch. Społeczeństwo polskie (w tym miliony Żydów i miliony Polaków) było poddane akcji niemieckiego ludobójstwa. Drugą co do liczebności (po Żydach) grupą ofiar wymordowanych przez Niemców w obozach Auschwitz-Birkenau byli Polacy. Przypisywanie Polsce współudziału w tym ludobójstwie jest fałszowaniem historii, tuszowaniem zbrodni reżimu Hitlera oraz brutalnym poniewieraniem pamięci ofiar”.

Ta kłamliwa narracja chyba już nas nie dziwi…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!