Europa Wiadomości

Litwa przestrzega UE przed “zmęczeniem” spowodowanym nakładaniem sankcji na Rosję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rp.pl minister spraw zagranicznych Litwy powiedział, że Unia Europejska “nie może zmęczyć się” nakładaniem sankcji na Rosję i pomaganiem Ukrainie.

Gabrielius Landsbergis ostrzegł przed “poczuciem, że chcielibyśmy usiąść i odetchnąć”.

Litewski minister z dziennikarzami w Brukseli przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych i obrony UE. W odniesieniu do sankcji powiedział, że “nieuniknione” jest rozpoczęcie rozmów o sektorze energetycznym.

– Zdecydowanie możemy rozmawiać o ropie. Ponieważ jest to największy dochód rosyjskiego budżetu, a ponadto jest ona dość łatwo zastępowalna – powiedział.

– Jeśli poważnie chcemy dać Ukrainie szansę na obronę własnego kraju, to my (UE – red.) musimy bardzo poważnie podejść do kwestii dostaw broni na Ukrainę – powiedział.

Dodał, że chodzi mu o konieczność dostarczenia przenośnych przeciwlotniczych systemów rakietowych Stinger oraz przeciwpancernych systemów rakietowych Javelin.

Litwa, która graniczy z Polską, Łotwą, Białorusią i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, należy do najbardziej stanowczych i głośnych krajów, jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji.

Landsbergis zapowiedział, że jego kraj jest gotowy zwrócić się do UE o pomoc w relokacji uchodźców z Ukrainy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. – Na razie radzimy sobie, ale jeśli to się nie skończy, to oczywiście będziemy potrzebować znacznej pomocy ze strony Brukseli – zapowiedział.

Zgadzacie się z litewskim ministrem?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!