Felietony

List Kresowian i rodzin ofiar UPA do prezesa TVP Jacka Kurskiego o odwołanie Dawida Wildsteina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

List Kresowian i rodzin ofiar UPA do prezesa TVP Jacka Kurskiego o odwołanie Dawida Wildsteina

 

Żary, 24.06.2017

 

Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
im. Orląt Lwowskich
SUOZUN Oddział w Żarach
Klub Tarnopolan TMLiKPW w Żarach
ul. Bohaterów Getta 22
68-200 Żary

Pan Jacek Kurski
Prezes Zarządu TVP S.A.
ulica Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa

Wniosek

dotyczy: natychmiastowej dymisji redaktora Dawida Wildsteina w związku z promocją na antenie TVP gloryfikatorów ukraińskich ludobójców narodu polskiego.

Szanowny Panie Prezesie,

zmuszeni jesteśmy, jako środowiska reprezentujące ofiary ukraińskiego ludobójstwa, ostro zaprotestować przeciwko emisji programu z cyklu „Studio Wschód” pod red. Dawida Wildsteina, który ukazał się w dniu 24 czerwca 2017 r. na antenie TVP Info o godz. 17.10.

.

Twórcy tego „dzieła” w sposób absolutnie niedopuszczalny i haniebny dokonali kryptoreklamy banderowskiej mordowni pod nazwą „Kryjówka” (przepraszamy za to określenie, ale inne nie przychodzi nam do głowy w odniesieniu do lokalu obwieszonego upowskimi insygniami, gdzie na porządku dziennym są zawołania morderców z UPA: „Sława Ukraini-herojam sława i Sława Nacji-smert woroham”), która to knajpa znajduje się we Lwowie i słynie z gloryfikacji ludobójców narodu polskiego: OUN-UPA. Takąż funkcję spełnia występujący tam zespół pod nazwą „Ot Vinta”, który także był promowany przez polskich dziennikarzy tego programu. Wystarczy stwierdzić, że lider tej grupy wyraża się per „osobistość” o ukraińskim zbrodniarzu wojennym i ludobójcy narodu polskiego Stepanie Banderze. To wszystko na antenie TVP Info za pieniądze polskiego podatnika!

Obecność w tzw. „Kryjówce”- czyli miejscu jawnie honorującym największych morderców Polaków (i nie tylko, ręce banderowców są po łokcie umorusane we krwi polskiej, żydowskiej, rosyjskiej, ormiańskiej, czeskiej, słowackiej, węgierskiej, ale i ukraińskiej-Sprawiedliwych Ukraińców) spod czarno-czerwonych szmat UPA- jest uwłaczająca dla każdego przyzwoitego Polaka i nikt wychowany w duchu polskiego patriotyzmu nigdy by się tam nie znalazł (podobnie jak w mordowniach neonazistowskich na terenie Niemiec). Niestety Pani Redaktor TVP Info nie przeszkadza (!) wszechobecny w tym miejscu kult ludobójców narodu polskiego, czuje się tam dobrze i musi koniecznie poinformować innych rodaków (za pieniądze polskiego podatnika!), jak fajnie jest w banderowskiej mordowni. Wydaje się, że elementarna przyzwoitość nie jest wśród podległych Panu dziennikarzy, jeśli takie osoby można tak nazwać, zbyt popularna.

W tym uwłaczającym godności każdego Polaka miejscu, w szczególności Kresowian, promowany był jednocześnie przez TVP Info ukraiński zespół muzyczny pod nazwą „Ot Vinta”. Grupa ta słynie z gloryfikacji banderowców, przeciwko ich wjazdowi na teren Polski protestowali patriotyczni kibice „Polonii” Przemyśl i udało im się na szczęście doprowadzić do zakazu wjazdu na teren Najjaśniejszej Rzeczpospolitej tych banderowskich propagandystów. Działalność promocyjna TVP, za pieniądze polskiego podatnika, na rzecz gloryfikatorów ukraińskich ludobójców narodu polskiego, jest rzeczą niedopuszczalną i wstydliwą.

Absolutnym skandalem było zaprezentowanie w tym programie fragmentu „utworu” grupy „Ot Vinta”, w którym padają słowa o „wybebeszaniu ludzkich flaków”. Gdy Ukrainiec, w mordowni „Kryjówka”, która bez cienia żenady reklamuje się jako miejsce upamiętniania upowców, śpiewa piosenkę traktującą o wybebeszaniu ludzkich flaków a TVP INFO bez cienia refleksji to emituje, jest to krańcowy brak taktu, empatii i zwykłej przyzwoitości!!! Nasi najstarsi krewni pamiętają dobrze wybebeszone banderowskimi siekierami i widłami wnętrzności swoich bliskich, niemowlaki nadziewane na sztachety od płotu, rozpruwane widłami i piłami brzuchy ciężarnych polskich kobiet. Czujemy się obrażeni i upokorzeni faktem, iż polska telewizja może na swej antenie emitować coś tak obrzydliwego!!!

Poza tym uporczywe promowanie tezy ukraińskich kłamców i relatywistów historycznych o tym, że władze Ukrainy gloryfikują ludobójców narodu polskiego (np. Stepan Bandera, Roman Szuchewycz) nie dlatego iż mordowali Polaków, lecz walczyli z Sowietami. No cóż, głupota ludzka i brak przyzwoitości nie mają granic. Ludobójstwo jest przestępstwem, które nie ulega przedawnieniu i wykluczającym jego sprawców z grona osób mogących w normalnym państwie znaleźć się na pomnikach. Adolf Hitler, zbrodniarz wojenny i ludobójca, był jednocześnie największym bojownikiem ze Stalinem i Sowietami, lecz tylko w jakimś chorym mózgu mogłaby się zrodzić myśl, by temu niemieckiemu łajdakowi stawiać pomniki „bo walczył z Ruskimi”. Ukraińcy nie mają niestety żadnych skrupułów ani cienia przyzwoitości, ewidentnym zbrodniarzom i ludobójcom stawiają pomniki (Bandera, Szuchewycz), co jest wyrazem totalnej degeneracji lub kompletnego zaślepienia zbrodniczą ideologią, której efektem były masowe mordy Polaków. W naszym przekonaniu zasada „zero” tolerancji dla banderowskiej ideologii jest jedynym akceptowalnym i właściwym zachowaniem ze strony Polaków i polskich władz.

Pani Redaktor „Studia Wschód” z uporem maniaka używa cały czas terminu „rzeź wołyńska”, ani razu nie pada z jej ust słowo ludobójstwo!!! Wydaje się, że nie dotarła do niej, jak i do redaktora Dawida Wildsteina, informacja, iż ukraińscy nacjonaliści dokonali okrutnego ludobójstwa ponad 200 tysięcy Polaków a w ubiegłym roku polski parlament uchwalił ustanowienie 11 Lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Używanie przez polskich dziennikarzy łagodzących zamienników dla określania tej ohydnej ukraińskiej zbrodni np. „tragedia wołyńska”, „wydarzenia wołyńskie”, „dramat wołyński”, „rzeź wołyńska” (byle tylko nie ludobójstwo), stosowanych często przez banderowskich propagandystów, jest rzeczą niedopuszczalną i szkodliwą. Dziennikarze TVP powinni być zobligowani do posługiwania się określeniami zgodnymi z prawdą historyczną.

Przypominamy, że Rząd Ukrainy od wielu lat uniemożliwia nam dokonanie ekshumacji naszych krewnych brutalnie pomordowanych przez OUN-UPA, do chwili obecnej dziesiątki tysięcy polskich obywateli spoczywają w dołach i jamach jak padłe dzikie zwierzęta, bez grobu i znaku krzyża. To wielki wstyd, że polska telewizja nie emituje programów upominających się o należną cześć dla ofiar ludobójstwa (zwłaszcza w momencie wydania przez Ukrainę kolejnego zakazu prac ekshumacyjnych na Wołyniu), natomiast zajmuje się kryptoreklamą ukraińskich knajp i Ukraińca wyjącego wśród portretów Bandery o „wybebeszaniu flaków”- wstyd.

Panie Prezesie!

We Lwowie jest mnóstwo przepięknych miejsc związanych z polską historią i tradycją, w banderowskiej knajpie „Kryjówka” żaden przyzwoity Polak nie powinien się znaleźć, skąd tam wizyta dziennikarzy TVP (opłacanych przez polskiego podatnika)?!

Prosimy o nadanie w tym samym paśmie emisyjnym przeprosin dla wszystkich krewnych ofiar ukraińskiego ludobójstwa, którzy poczuli się urażeni i mocno dotknięci faktem, iż polska telewizja promuje miejsca i ludzi gloryfikujących morderców naszych krewnych.

Domagamy się, aby Pan Prezes sprawił, by dziennikarze TVP prezentowali polski punkt widzenia a nie zajmowali się sianiem banderowskich kłamstw.

Domagamy się natychmiastowej dymisji redaktora Dawida Wildsteina, twórcy tego „dzieła”, lżącego pamięć ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Ciekawe, czy tenże „dziennikarz” nadałby podobny materiał z nazistowskiej knajpy w Berlinie, gdzie zespół pod nazwą „Vom Propeller” śpiewałby skoczne piosenki o gazowaniu w Auschwitz? Pytanie retoryczne.

Delikatnie sugerujemy Panu Prezesowi, by podjął działania sprawiające, aby Telewizja Polska zajęła się promocją polskich (!) zespołów muzycznych z terenów dawnych Kresów Wschodnich RP i ewentualną promocją polskich (!) Domów Kultury, świątyń, restauracji, zamiast miejsc o bardzo podłej reputacji, lżących pamięć polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa.

.
Łączymy wyrazy szacunku

Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach
Prezes Józef Tarniowy Klub Tarnopolan TMLiKPW
Prezes dr Krzysztof Kopociński
Zarząd Główny TMLiKPW
Profesor Bogumił Grott
Profesor Włodzimierz Osadczy
Profesor Wiesław Jamrożek
Profesor Bogusław Paź
Profesor Leszek Jankiewicz
Profesor Leszek Jazownik
Dr hab. Andrzej Zapałowski
Dr Lucyna Kulińska
Fundacja Kresowa “Memoria et Veritas”
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
TMLiKPW w Bytomiu
Prezes Danuta Skalska
Stanisław Srokowski, pisarz, Wrocław
Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie, Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu
Prezes Witold Listowski
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.
Prezes ZG Dr Andrzej Kamiński
Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów
Prezes Szczepan Siekierka
Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów- Oddział Żary
Prezes dr Zbigniew Kopociński
Stowarzyszenie „Huta Pieniacka”
we Wschowie
Prezes Małgorzata Gośniowska-Kola
Światowy Kongres Kresowian
Prezes Jan Skalski
Klub „Samborzan” TMLiKPW w Oświęcimiu
Prezes Włodzimierz Rafał Paluch
Towarzystwo Miłośników Wilna
Wiceprezes Wacław Kondrakiewicz
Janina Stadnik
Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie
Płk rez. Dariusz Raczkiewicz
Zygmunt Muszyński
Kożuchów
Zarząd Główny TMLiKPW
Jan Tarnowski
Zielona Góra
Zarząd Główny TMLiKPW
Familijne Stowarzyszenie Zbaraż w Lubinie
Prezes dr Stanisław Tokarczuk
Stowarzyszenie Polaków Pomordowanych na Wołyniu
Prezes Janina Kalinowska
Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej
Prezes Florian Kuriata
Stowarzyszenie Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej
Członek Zarządu Edward Bień
Zespół „Tyligentne Batiary” z Bytomia
Kierownik Adam Żurawski
Związek Polskich Żołnierzy Samoobrony Kresów Płd.-Wsch.
Prezes Izydor Budzyna
Stowarzyszenie „Wspólnota Bukowińska”
Prezes Wilhelm Skibiński
Stowarzyszenie „Wspólnota Bukowińska”-Oddział w Żarach
Prezes Otto Hakman
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej- Oddział w Żarach
Prezes por. w st. spocz. Józef Pienio
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej-Okręg w Zielonej Górze
Prezes Leszek Kornosz
Klub „Buczaczan” TMLiKPW we Wrocławiu
Prezes Agnieszka Orłowska
Sławomir Tomasz Roch
Redaktor Kresowego Portalu
Klub Patriotyczny w Warce
Prezes dr Zbigniew Kwiczak
Chór „Echo Kresów” z Kędzierzyna-Koźla
Kierownik Adam Wołkowski
Historyczne Stowarzyszenie Wołynia w Niemczech
Prezes Witold Bohdan Stański
Zdzisław Kogucik
Polski Związek Pszczelarzy Oddział w Żarach
Prezes Edward Łyba
Wiesław Tokarczuk
Danuta Śliwińska
Bydgoszcz
Zarząd Główny TMLiKPW
Jolanta Kołodziejska
Opole
Zarząd Główny TMLiKPW
Leszek Mulka
Oleśnica
Zarząd Główny TMLiKPW
Janusz Furmaniuk
Poznań
Zarząd Główny TMLiKPW
Adam Gyurkovich
Kraków
Zarząd Główny TMLiKPW
Janina Półtorak
Tychy
Zarząd Główny TMLiKPW
Janusz Sekulski
Gniezno
Zarząd Główny TMLiKPW
Danuta Szydłowska
Warszawa
Zarząd Główny TMLiKPW
Piotr Jaroszczak
Portal „Kresy Wschodnie”, Przemyśl
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Olsztynie
Prezes Romuald Drohomirecki
Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morycko w Moryniu
Prezes dr Dariusz Butrynowski
Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie
Wiceprezes Tadeusz Nowacki
Marcela Tukałło
Konrad Kulesza
Wiesław Nowakowski
Klub Tarnopolan TMLiKPW w Krakowie
Prezes Anna Madej
Stowarzyszenie „Razem” w Bieniowie
Prezes Urszula Chomont
Stowarzyszenie „Razem” w Bieniowie
Wiceprezes Henryk Domaradzki
Bolesław Adamik
Wicemarszałek Sejmiku Gospodarczego w Zielonej Górze
Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Żarach
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Żarach
Prezes Krystyna Szot
Stowarzyszenie 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej w Żarach
Prezes płk rez. Krzysztof Polusik
Stowarzyszenie Kresowian w Węglińcu
Prezes Alfred Janicki
Stowarzyszenie „Podajmy Sobie Ręce” w Lipinkach Łużyckich
Prezes Alicja Sworacka
Duet artystyczny „Ewan”
Katowice-Częstochowa
Andrzej Szczepański i Ewa Walczak
Edmund Złotek
Polski Związek Niewidomych
Edmund Kondratiuk
Janina Sokołowska
Mieczysław Samborski
Dr Czesław Wilczyński
Janusz Niedzielak
Tomasz Barczuk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!