Felietony

LIST DO REDAKCJI – Banderowcy w Słupsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do naszej redakcji wpłynął list, autorstwa p. Krzysztofa Białobłockiego, który publikujemy poniżej. Do listu załączone były zdjęcia, które również zamieszczamy.

 

Dzień dobry,

 

Chciałbym zainteresować Państwa portal informacją:

 

W dniu 10.01.2017 r. na kampusie Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Arciszewskiego pojawiły się vlepki z napisem: „Ultras Ukraine Lviv Banderstadt”, natomiast w dniu 20.01.2017 r. między godziną 5 rano a 7 nieznana osoba wykonała w języku rosyjskim i angielskim napis o treści w tłumaczeniu na język polski: „Brygada Ważnych Dynamo Kijów”. Charakterystyczne jest to, iż litera „N” jest przerobiona na wilczy hak – symbol heraldyczny, używanym przez nazistów [1] m. in. z 34. Dywizji Grenadierów SS „Landstorm Nederland” [2] (ochotnicza jednostka wojskowa Waffen-SS złożona z Holendrów podczas II wojny światowej), 2. Dywizję Pancerną SS „Das Reich” – dywizja Waffen-SS, a także neonazistowski ukraiński Pułk Azow. W nacjonalizmie ukraińskim symbolizuje też litery hasła „idea nacji” – litera I „idea” i N „Naród”. Zamiast litery „O” w wyrazie „Dynamo” znalazł się krzyż celtycki.

 

W świetle ostatnich wydarzeń, tj. m. in. zniszczenia pomnika poświęconego Polakom pomordowanym przez Ukraińców w Hucie Pieniackiej (w tym przez szowinistów z UPA i batalionu policyjnego SS) i stwierdzenia na łamach tygodnika ukraińskiego „Nasze Słowo” ukazującego się w Polsce, że Marszałek Józef Piłsudski, a nie Stepan Bandera, odpowiada kryteriom „międzynarodowego terrorysty” – wszelkie przejawy zachowań godzących w Naród i Państwo Polskie powinny być zdecydowanie piętnowane. Nadmienię, że w ubiegłym roku jeden z ukraińskich studentów Akademii Pomorskiej nieupominany przez nikogo obnosił się koszulką z symbolem tryzuba na tle flagi czerwono-czarnej.

 

Zdaniem Zbigniewa Wojciechowicza za rozklejanie probanderowskich vlepek i zniszczenie elewacji budynku napisem z neonazistowskimi symbolami stoją różne osoby. Vlepki rozklejane były przez zwolennika(ów)klubu piłkarskiego Karpaty Lwów, którego kibice słynną z gloryfikowania morderców Polaków, natomiast napis został sporządzony przez kibica (ów) Dynama Kijów.

 

Niezastopowanie poczynań studentów/pracowników z Ukrainy może spowodować wystąpienie napięć i konfliktów społecznych, z uwagi na to, iż obywatel(e) tego państwa wykonując napis na budynku przy ul. Nad Śluzami 13 zniszczył(li) znajdujący się tam herb klubu piłkarskiego „Gryf” Słupsk, którego kibice bardzo zaangażowani są w sprawy patriotyczne w naszym mieście.

 

Dynamo Kijów

 

Bandera2

 

Bandera3

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!