Wiadomości

Lider Państwa Islamskiego wzywa do dżihadu i zamachów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi wezwał muzułmanów do prowadzenia dżihadu. Z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha organizacja opublikowała nagranie Baghdadiego, w którym wzywa on do przeprowadzania ataków na Zachodzie.

Nagranie trwa około 55 minut i dla wielu może być dowodem, że pogłoski o śmierci Bagdadiego, które krążyły w światowej prasie, były przedwczesne. Jak informuje Grupa SITE, zajmująca się monitorowaniem forów dżihadystów, nagranie zatytułowane jest „Dobra wiadomość dla wytrwałych”.

Baghdadi mówi na filmie, że bojownicy, którzy zapomnieli o religii, cierpliwości, „boskiej obietnicy” i dżihadzie, przegrywają i są zhańbieni. Dodaje, że tylko trwanie przy tych wartościach powoduje, że wojownicy Państwa Islamskiego są potężni i zwycięscy. Mówił także, że kalifat nie upadnie, ponieważ pochodzi z woli Boga.

Przywódca terrorystów zagroził Stanom Zjednoczonym i Rosji, które poparły ofensywę przeciwko nim. Powiedział, że bojownicy Państwa Islamskiego „przygotowują dla nich horror”. Skrytykował również deklarację Arabii Saudyjskiej, która wesprze odbudowę północno-wschodniej części Syrii.

Krytyka nie ominęła też bojowników Państwa Islamskiego, którzy, ratując swoje życie, poddali się wojsku prezydenta Syrii Baszara al-Asada. W ostatnich dniach armia syryjska przejęła kontrolę nad większością terenów, które do tej pory kontrolował samozwańczy kalifat.

Niepotwierdzone pogłoski o śmierci Bagdadiego pojawiały się już kilkukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat. Iraqi News informowało, że zginął on w Rakce 10 czerwca 2017 r. Informację tę potwierdziły następnie źródła rosyjskie i irańskie. Natomiast w ocenie Amerykanów al-Bagdadi został wówczas jedynie ranny i z powodu poważnych obrażeń był zmuszony zrezygnować z przewodzenia IS na okres co najmniej pięciu miesięcy.

Wiarygodność informacji o zabiciu al-Bagdadiego w czerwcu 2017 r. podważyło również opublikowane we wrześniu 2017 r. nagranie audio, na którym lider IS wystąpił z przesłaniem do swoich zwolenników.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!