Wiadomości

Liczba ofiar śmiertelnych w Turcji i Syrii przekroczyła 50 tysięcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

AFAD poinformował, że w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji potwierdzono 44.218 ofiar śmiertelnych. Z kolei informacje z Syrii mówią 5.914 ofiarach śmiertelnych. Oznacza to, że w sumie liczba ofiar śmiertelnych tego straszliwego kataklizmu przekroczyła 50 tysięcy.

Wczoraj prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wydał dekret w sprawie odbudowy terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi. Dzięki temu osoby, instytucje i organizacje, odbudowujące domy i zakłady przemysłowe, otrzymywają dotacje od ministerstwa urbanizacji. Odbudowane mieszkania otrzymają osoby, które straciły domy wskutek trzęsienia. Przy odbudowie nie będą obowiązywać zwykłe procedury administracyjne, a do tego będzie też można wykorzystywać grunty, które nie są zalesione. Erdogan zapewnia, że zniszczone domy zostaną odbudowane w ciągu roku.

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 6 lutego, miało magnitudę 7,8. Później miało miejsce wiele wstrząsów wtórnych. Obszar dotknięty trzęsieniem ziemi rozciąga się na ponad 330 km – od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało w Turcji przeszło 160 tysięcy budynków, liczących 520 tysięcy mieszkań. Kilka milionów mieszkańców zostało bez dachu nad głową.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!