Wiadomości

Libijska straż wybrzeża wypowiedziała wojnę organizacjom pozarządowym „ratującym migrantów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Libijska marynarka zmusiła statek ratowniczy hiszpańskiej organizacji pozarządowej do opuszczenia stukilometrowej strefy przy własnym wybrzeżu. Rząd Libii ogłosił w ubiegły piątek, że w tej strefie przejmuje kontrolę nad akcjami poszukiwań i pomocy łodziom z migrantami.

Jak podają włoskie media, statek „Golfo Azzurro” hiszpańskiej organizacji „ProActiva” został zatrzymamy blisko 30 mil od libijskiego wybrzeża, a więc poza wodami terytorialnymi Libii, ale wewnątrz proklamowanej przez rząd w Trypolisie libijskiej strefy poszukiwań i pomocy. 

Jak poinformował Włoch Riccardo Gatti, kierujący akcjami ratunkowymi organizacji u wybrzeży Libii, tamtejsza straż przybrzeżna zarzuciła załodze statku „Golfo Azzurro” współpracę z przemytnikami migrantów. Ostrzegła, że jeśli statek znów wpłynie do zakazanej strefy bez pozwolenia, libijskie jednostki otworzą ogień.

W związku z utworzeniem strefy od piątku 5 z 8 działających u wybrzeży Libii organizacji pozarządowych zawiesiło akcje ratunkowe. Od tej pory z Libii nie wyruszyła ani jedna łódź z migrantami.

IAR

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!