Libijscy bojownicy na Ukrainie 
Wiadomości

Libijczycy udadzą się na Ukrainę, by wesprzeć wojska rosyjskie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Libijscy bojownicy na Ukrainie? Wygląda na to, że żołnierze rosyjscy, którzy od blisko miesiąca nie potrafią złamać oporu wojsk ukraińskich, otrzymają wsparcie z Libii. Jak twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, feldmarszałek Chalifa Haftar miał się zobowiązać wspomóc Rosjan w wojnie przeciwko Ukrainie. 

Przypomnijmy, że na początku 2020 roku popierany przez Moskwę feldmarszałek Chalifa Haftar, stojący na czele Libijskiej Armii Narodowej (LNA), bliski był przejęcia kontroli nad całą Libią. Wówczas jednak z pomocą uznawanemu na arenie międzynarodowej Rządowi Porozumienia Narodowego (GNA) pospieszyła Turcja, dzięki czemu siły wierne GNA odzyskały kontrolę nad zachodnią częścią kraju.

Wkrótce doszło do zawieszenia broni i podjęcia negocjacji, które miały doprowadzić do zjednoczenia kraju, co ostatecznie nie nastąpiło. Nie doszło też do zaplanowanych na grudzień 2021 roku wyborów prezydenckich. Tak więc sytuacja w Libii wciąż daleka jest od normalizacji. Teraz dodatkowo okazuje się, że Chalifa Haftar, o czym informuje w swym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, miał się zobowiązać do wysłania podległych mu żołnierzy na Ukrainę, gdzie mieliby oni walczyć po stronie wojsk rosyjskich.

Libijscy bojownicy na Ukrainie?

“Jak wynika dostępnych informacji, podczas wizyty przywódcy Libijskiej Armii Narodowej Chalify Haftara w Moskwie osiągnięto porozumienie w sprawie wysłania libijskich „ochotników” na Ukrainę w celu wzięcia udziału w działaniach wojennych po stronie Federacji Rosyjskiej. Przerzut najemników ma się odbywać prawdopodobnie na rachunek prywatnej wojskowej firmy „Liga” (dawniej „Wagner”), samolotami Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej” – czytamy w komunikacie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!