Wiadomości

Libia: Aresztowanie nauczycieli za apostazję i szerzenie chrześcijaństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarzucono im apostazję i odejście od islamu, a jednocześnie szerzenie i promowanie chrześcijaństwa.

Libijska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała 6 Libijczyków, w tym jedną dziewczynę, Pakistańczyka i dwóch Amerykanowi – nauczycieli ze Szkoły Międzynarodowej Gateway w Trypolisie.

Według Agencji zatrzymani Amerykanie, nauczający tam języka angielskiego oraz inni nauczyciele, w ramach placówki utworzyli nieformalny ośrodek głoszenia wiary chrześcijańskiej. Libijskie władze twierdzą, że mieli oni odgrywać ważną rolę w „zwodzeniu” na różne sposoby Libijczyków, aby porzucili oni islam. „Atakowanie naszej „prawdziwej” religii nie różni się niczym od ekstremistycznych aktów terroryzmu” – stwierdziła Agencja libijska, określająca islam mianem „prawdziwej religii”.

Obecne aresztowania mogą mieć związek z przejściem na chrześcijaństwo syna jednego z czołowych polityków tego kraju – Salema Musy Madiego, członka Rady Najwyższej i Rady ds. Dialogu Politycznego. Napisał on na Facebooku, że jego synowi Sifawowi postawiono w tym miesiącu zarzut „nawrócenia się na chrześcijaństwo”.

Zdaniem międzynarodowej organizacji „Open Doors”, monitorującej m.in. prześladowania chrześcijan na świecie, w Libii żyje ok. 35 tys. wyznawców Chrystusa. Stanowi to zaledwie 0,5 proc. ogółu ludności tego kraju. Wielu z nich pada ofiarami różnych prześladowań. Z najnowszego raportu „Open Doors” wynika, że w okresie od 1 października 2021 do końca września 2022 doszło tam do ok. 200 przypadków agresji fizycznej i psychicznej w stosunku do chrześcijan. Porwano 19 z nich, a 15 innych aresztowano.

Tenże raport wskazuje ponadto, że Libia zajmuje miejsce w światowej czołówce, jeśli chodzi o liczbę przypadków prześladowań chrześcijan. Wyżej w tym niechlubnym rankingu znajduje się jedynie Korea Północna, Afganistan i Somalia. Za Libią zlokalizowano m.in. Pakistan, Erytreę, Jemen, Iran, Nigerię oraz Indie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!