Wiadomości

Lewica składa wniosek o odwołanie marszałek Sejmu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Posłowie Lewicy składają wniosek o odwołanie Elżbiety Witek z funkcji marszałka Sejmu.

O godz. 17 w Sejmie rozpoczął się blok głosowań.Zaplanowano głosowanie ws. noweli ustawy medialnej. Jednak już kilkanaście minut później marszałek Sejmu zarządziła 15-minutową przerwę. Ostatecznie posłowie przegłosowali odroczenie obrad Sejmu do września. Elżbieta Witek zapowiedziała, że przerwa potrwa do 15 września.

Politycy opozycji donoszą jednak, że Marek Suski z PiS zbierał podpisy pod wnioskiem o reasumpcję, czyli powtórzenie głosowania. Oficjalnym powodem ma być m.in. informacja o tym, że posłowie Kukiz’15 pomylili się podczas głosowań. Potwierdził to w rozmowie z dziennikarzami Jarosław Sachajko.

W odpowiedzi na te pogłoski działacze Lewicy zebrali podpisy pod wnioskiem o odwołanie Elżbiety Witek –informuje Wirtualna Polska.

Krzysztof Gawkowski stwierdził, że marszałek Witek w czasie Konwentu Seniorów zaproponowała reasumpcję głosowania. – Jeżeli zdecyduje się na taki ruch, Lewica złoży wniosek o odwołanie Elżbiety Witek z funkcji marszałka Sejmu– zapowiedziano.

Najpierw klub PiS przegrywał trzy głosowania, które odbyły się na początku bloku głosowań.

Pierwsze z nich dotyczyło punktu pt. “Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Prezesa Najwyższej Izby Kontroli w sprawie wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w związku z organizacją lub przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego”.

Za głosowało 228 posłów, przeciw było 226, nikt nie wstrzymał się od głosu, a udziału w głosowaniu nie wzięło 6 posłów.

Drugie przegrane głosowanie dotyczyło “rozstrzygnięcia przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Ministra Zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień przy zwiększonej liczbie dostaw szczepionek oraz informacji na temat zutylizowanych dawek”. Za było 228 posłów, przeciw 227.

Trzecie głosowanie, wygrane przez opozycję, to głosowanie ws. “rozstrzygnięcia przez Sejm wniosku o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy w wersji uwzględniającej konsultacje społeczne i wnioski Komisji Europejskiej”. Wniosek poparło 229 posłów, a przeciw głosowało 227.

Następnie przegłosowany został wniosek o przerwę w obradach do września złożony przez Koalicję Polską-PSL. Odroczenie obrad poparło 229 posłów, przeciwko było 227.

Warto wskazać, że wniosek KO o przerwę w obradach Sejmu poparło 5 posłów Porozumienia – Jarosław Gowin, Stanisław Bukowiec, Michał Wypij, Iwona Michałek oraz Magdalena Sroka.

Źródło: wp.pl, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!