Świat Wiadomości

Lewactwo domaga się zmiany nazw 150 gatunków ptaków, gdyż zostały uznane za rasistowskie…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pantarhei24.pl po usunięciu flagi Konfederacji z przestrzeni publicznej w Mississipi, zmianie nazwy zespołu NFL i usunięciu „rasistowskich” posągach podróżników i myślicieli Black Lives Matter otworzyła się furtka dla kolejnych zmian. Na celowniku znalazły się teraz wszystkie nazwy, które jakkolwiek mogą kojarzyć się z kolonializmem, potępianymi historycznie czynami czy niewolnictwem.

Media wskazują, iż o swoje nazwy mogą się obawiać nawet ptaki, które nazwano na cześć białych mężczyzn. Powszechna w XIX-tym wieku praktyka nazywania nowo odkrytych zwierząt czy roślin na cześć odkrywcy czy ważnej osobistości wzbudza ponownie zainteresowanie. Już w roku 2018 podjęto próbę zmiany nazwy ostróżki – ta jednak się nie powiodła, odrzucona przez Amerykańskie Towarzystwa Ornitologicznego (AOS).

Od tego czasu petycję ruchu #BirdsNamesForBirds domagającą się zmiany nazwy podpisały setki osób. Zainteresowani domagają się nie tylko zmiany nazwy jednego ptaka, ale i wszystkich, które swoje imiona zawdzięczają „rasistowskim” osobistościom. Oznacza to zmianę nazw około 150 gatunków, występujących od Kanady po Panamę. AOS oświadcza, że zajmie się sprawą w sierpniu, podczas konferencji ornitologicznej.

„Jeśli mamy zająć się wszechobecnymi nierównościami i systemowym rasizmem w sposób autentyczny i zbiorowy w szerszym świecie naukowym, musimy uwzględnić wszystkie głosy” – oświadcza AOS.

Jak tak dalej pójdzie to będziemy musieli przemalować nasze godło na czarno…

Źródło: pantarhei24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!