Wiadomości

Leśnicy zamontowali platformy dla sokoła wędrownego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dwóch zielonogórskich nadleśnictwach – Torzym i Cybinka – po raz kolejny ruszono ze wsparciem dla sokołów wędrownych. Te najszybsze na świecie ptaki szponiaste już nie po raz pierwszy mogą liczyć na leśników oraz współpracujących z nimi ornitologów.

Ostatnio w dwóch miejscach zamontowano specjalne platformy lęgowe dla tych ptaków. Krucze gniazdo, w którym wiosną tego roku sokoły wędrowne wyprowadziły swój lęg uległo naturalnemu zniszczeniu. Podobnie stało się z platformą lęgową, którą zasiedliła młoda para tego gatunku.

Warto przypomnieć. Już w czerwcu tego roku pisaliśmy o ewenemencie przyrodniczym dotyczącym sokoła wędrownego. Wówczas z radością donosiliśmy, żew Nadleśnictwie Torzym po ponad 100 latach wykluły się dwa sokoły wędrowne. Jest to bardzo rzadko występujący w Polsce nadrzewny ekotyp sokoła.

Sensacją był także sukces lęgowy w Nadleśnictwie Cybinka, gdzie młoda para sokołów, na platformie lęgowej dla rybołowa, również doczekała się potomstwa. Jednym słowem, po wiosennych doświadczeniach, można stwierdzić, iż ten najrzadszy ekotyp sokoła wędrownego upodobał sobie lubuskie lasy.

By zadbać o ciągłość populacji tego gatunku, z racji udokumentowanych lęgów, leśnicy wystąpili z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim (RDOŚ) o utworzenie strefy ochronnej wokół gniazd.

Kolejnym zadaniem, wspierającym awifaunę, było podjęcie działań, w efekcie których sokoły wędrowne będą zasiedlały lasy zielonogórskiej dyrekcji LP. W wyniku naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie, upodobane przez sokoły krucze gniazdo, uległo zniszczeniu, a platforma w cybińskich lasach również się rozpadała po udanym sezonie lęgowym. Dlatego też, leśnicy wspólnie z ornitologami i po konsultacji z RDOŚ postanowili, że w tych obu lokalizacjach zostaną zamontowane platformy dla sokoła wędrownego.

#sokolwedrowny #strefaochronna #gatunekchroniony #sukceslęgowy #platformadlasokola❓Pamiętacie nasz wpis📜 z czerwca o…

Opublikowany przez Nadleśnictwo Torzym, Lasy Państwowe Wtorek, 6 października 2020

Oby kolejne lata były równie sprzyjające dla tego gatunku jak rok bieżący. Leśna populacja sokoła wędrownego w Polsce szacowana jest na 30 par lęgowych. Ten największy z krajowych gatunków sokoła, podobnie jak inne sokoły (pustułki, kobuzy) nie buduje samodzielnie gniazd, lecz do odbycia lęgów zajmuje gniazda kruków, myszołowów, kań i bielików.

W latach 60. ubiegłego wieku, jeszcze przed załamaniem liczebności populacji sokoła wędrownego, jego gniazdowanie stwierdzano także w koloniach czapli siwej i kormorana. Przykład z Nadleśnictwa Cybinka dowodzi, że ptak ten zasiedla również sztuczne gniazdach (platformy), więc warto w ten sposób wspierać populację tego gatunku.

#ewenement w naszych lasach! 😯🌳To dopiero początek naszej przygody na Facebooku, a już mamy się czym pochwalić! Po…

Opublikowany przez Nadleśnictwo Torzym, Lasy Państwowe Środa, 10 czerwca 2020

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!