Wiadomości

Leśnicy namierzyli żubry, które „zniknęły” z rezerwatu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Leśnicy namierzyli poszukiwane żubry w kompleksie leśnym w okolicy miasta Tychy. Będą obserwowane i w czwartek będą odławiane do skrzyń i transportowane na teren rezerwatu.

Przypomnijmy. Trzy żubry, na co dzień żyjące w rezerwacie przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach, prawdopodobnie w poszukiwaniu swoich przysmaków, opuściły teren rezerwatu.Żubry zostały zauważone w okolicach dzielnicy Tychów – Cielmic, która położona jest w południowo-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 1. W tamtejszych lasach, które łączą się z kompleksem rezerwatu, zwierzęta zauważył spacerujący mieszkaniec, o czym niezwłocznie zawiadomił Nadleśnictwo Kobiór. Leśnicy na bieżąco patrolują teren w poszukiwaniu zwierząt.

Leśnicy zwracają się z prośbą do mieszkańców Tychów i okolic, by w przypadku napotkania zwierząt, pod żadnym pozorem nie zbliżać się do dzikich zwierząt. Proszą o niezwłoczne poinformowanie katowickiego Nadleśnictwa Kobiór (nr tel. 32 218 81 81) lub zgłoszenie tego faktu pod numerem alarmowym 112.

Żubry w Jankowicach na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750 hektarowego lasu – rezerwatu przyrody „Żubrowisko”. Samce, które w poszukiwaniu swoich przysmaków, którymi są m.in. żołędzie i kasztany, opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg.

W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechało dziewięć zwierząt, cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.

/lasy,gov.pl, fot. Elżbieta Wójtowicz/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!