Wiadomości

Leopardy 1 Brygady Pancernej wyruszyły na zgrupowanie przed katowicką defiladą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej załadowali w sobotę czołgi na wagony kolejowe. Sprzęt pojedzie do Opola, gdzie odbędzie się zgrupowanie przed defiladą 15 sierpnia w Katowicach.

Na tegorocznej defiladzie brygada zaprezentuje czołgi Leopard 2A5, a na wystawie statycznej także samobieżny zestaw przeciwlotniczy Biała.

– Ze sprzętem pojedzie kilkudziesięciu żołnierzy. Poza załogami czołgów, które biorą udział w defiladzie, są to żołnierze, którzy zabezpieczają technicznie sprzęt, oraz dowódcy, którzy będą przygotowywać część dynamiczną pokazu – podkreślił zastępca dowódcy stacjonującej w warszawskiej Wesołej brygady płk Dariusz Czekaj.

– Po raz kolejny możemy ćwiczyć załadunek ciężkiego sprzętu na transport kolejowy, istotny z punktu widzenia funkcjonowania wojska, ponieważ przemieszczenie na duże odległości to coś, do czego zawsze musimy być gotowi – zaznaczył.

Na defiladę brygada wydzieliła 14 czołgów.

– Ale oczywiście przy takiej uroczystości trzeba wziąć dodatkowe czołgi, które będą rezerwą w razie jakiejkolwiek usterki czy awarii. Wydzielamy też sprzęt na pokaz statyczny, który będzie się odbywał równolegle z defiladą – powiedział pułkownik.

Tekst: ppor. Artur Wróbel / 1bpanc.wp.mil.pl
Fot. Michał Niwicz / polska-zbrojna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!