Felietony

Leki przeciwzapalne mogą sprzyjać zakażeniom Clostridium difficile

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Powszechnie stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zwiększać ryzyko związane z zakażeniem niebezpieczną bakterią Clostridium difficile – informuje pismo „mBio”.

Zakażenie Clostridium difficile jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnego schorzenia zwanego rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, występującego zwłaszcza u pacjentów szpitali. Bakterię udaje się wyizolować u około 95 proc. pacjentów cierpiących na tę chorobę. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit rozwija się zwykle jako następstwo antybiotykoterapii lub przyjmowania uszkadzających nabłonek jelitowy cytostatyków. Typowe bakterie jelitowe giną i zastępuje je mnożąca się w niekontrolowany sposób, odporna na antybiotyki C. difficile.

Wyniki badań obserwacyjnych sugerowały również, że zakażeniu C. difficile może sprzyjać przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak aspiryna.

Zespół Davida Aronoffa z Vanderbilt University w Nashville przez tydzień od zakażenia C. difficile obserwował dwie grupy leczonych antybiotykami myszy. Jednej z grup przed zakażeniem podawano przeciwzapalną indometacynę.

Jak się okazało, w grupie otrzymującej indometacynę do końca badania przeżyło tylko około 20 proc. myszy, natomiast w grupie nienarażonej na leki przeciwzapalne – aż 80 proc. Sugeruje to, że nawet krótkotrwała ekspozycja na NLPZ poprzedzająca zakażenie C. difficile sprawia, że infekcja przebiega ciężej i zmniejsza szanse na przeżycie.

Dalsze analizy komórkowe i genetyczne wykazały, że ekspozycja na NLPZ zmieniła mikrobiom jelitowy i zmniejszyła produkcję prostaglandyn – przypominających hormony substancji, które mają duży wpływ na stan zdrowia przewodu pokarmowego.

Wyniki nowych obserwacji są zgodne z wcześniejszymi badaniami, w których stwierdzono, że NLPZ mogą powodować lub nasilać zapalenie okrężnicy, również poprzez hamowanie produkcji prostaglandyn przez organizm.

Nowe badanie wykazało, że wywołane przez NLPZ zmiany pogorszyły przebieg infekcji C. difficile, niekorzystnie działając na komórki nabłonka – główny system obrony jelit przed zakażeniem – oraz zakłócając normalną odpowiedź immunologiczną.

Wprawdzie zespół Aronoffa badał wpływ tylko jednego NLPZ – indometacyny, jednak autorzy uważają, że podobny efekt mogą wywoływać również inne popularne leki o tym samym mechanizmie działania, w tym ibuprofen i aspiryna. Problem wymaga dalszych badań.

Zdaniem ekspertów lepsze zrozumienie wpływu leków przeciwzapalnych na przebieg zakażeń C. difficile może pomóc w opracowaniu doskonalszych metod leczenia.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Paweł Wernicki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!